Już wkrótce Czeladź będzie miała energooszczędne oświetlenie uliczne. Władze miasta podpisały umowę na dofinansowanie.

Już wkrótce najstarsze miasto Zagłębia Dąbrowskiego będzie miało energooszczędne oświetlenie uliczne. Pozwoli to obniżyć zużycie energii i zaoszczędzić około 80 tys. zł rocznie.

– Podpisałem umowę z Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie wymiany ulicznego oświetlenia z tradycyjnego energochłonnego, najczęściej żarowego, na bardzo oszczędne ledowe – poinformował Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Całe zadanie wymiany źródeł światła w ok. 1,5 tys. miejskich lampach oświetleniowych będzie kosztowało prawie 2,1 mln zł, z tego ponad 1,75 mln zł będzie pochodziło z unijnej dotacji.

– Jesteśmy już po przetargu i wkrótce wyłoniona firma przystąpi do wymiany oświetlenia. Mam nadzieję, że oświetlenie ledowe będzie nie tylko tańsze w eksploatacji, ale także bardziej doświetli nasze ulice, parki i osiedla – dodaje Zbigniew Szaleniec.

To niejedyna proekologiczna inwestycja w Czeladzi. 20 października oddano po remoncie budynek Urzędu Miasta, na ścianach którego zamontowano instalację fotowoltaiczną. Miasto sukcesywnie ociepla także budynku komunalne.

– W 2017 roku ociepliliśmy już 13 budynków komunalnych. W dwóch poprzednich latach ociepliliśmy po 9 budynków. Do końca przyszłego roku chcemy ocieplić wszystkie budynki komunalne – mówił nam przed tygodniem burmistrz Szaleniec.

PRZECZYTAJ TAKŻE: W Czeladzi mają ekologiczny urząd miasta

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here