W środę, 18 kwietnia rozpoczął się egzamin gimnazjalny 2018. O 9:00 uczniowie ostatnich klas gimnazjalnych w naszym regionie rozpoczęli trzydniowe zmagania. Przed uczniami test humanistyczny.

Dzisiejszy egzamin z wiedzy humanistycznej obejmuje język polski, historię i wiedzę o społeczeństwie. Test z historii i WOS-u rozpoczął się o godzinie 9:00 i trwał 60 minut, uczniowie z dysleksją mieli 80 minut.

– Lekki stresik był, ale poszło dobrze. Jestem zaskoczony, że nie pojawiło się pytanie związane z przypadającym w tym roku 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę – mówi Paweł, uczeń trzeciej klasy gimnazjum.

O godzinie 11:00 uczniowie przystąpili do rozwiązywania zadań z języka polskiego, na co będą mają 90 minut, dyslektycy – 135 minut.

Egzamin gimnazjalny 2018 – Historia i WOS

Jutro uczniów czekają egzaminy z przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka i geografia) oraz matematyki. Trzeciego dnia zmagań, gimnazjaliści przystąpią do egzaminu z języka obcego. Wszyscy gimnazjaliści muszą napisać test na poziomie podstawowym, a ci, którzy kontynuują naukę języka ze szkoły podstawowej, rozwiążą też arkusz na poziomie rozszerzonym.

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu ok. godz. 12:00 i 14:00.

Egzamin gimnazjalny 2018 – Język polski

Prace gimnazjalistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Wyniki będą miały kluczowy wpływ przy rekrutacji do szkół średnich.

Ogólnopolskie wyniki egzaminu gimnazjalnego będą ogłoszone 15 czerwca br. Zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym, czyli 22 czerwca.

Na uwagę zasługuje fakt, że tegoroczny egzamin gimnazjalny jest jednym z ostatnich egzaminów w historii. Po raz ostatni uczniowie napiszą go za rok. Następnie zostanie zastąpiony egzaminem na koniec 8-letniej szkoły podstawowej.