Z ulicy 3 Maja w Dąbrowie Górniczej zniknęły samochody i dotychczasowe słupki, dzięki czemu powiększyła się przestrzeń dla pieszych. Na głównej arterii miasta pojawiła się także dodatkowa zieleń. To wszystko w ramach akcji „Żywa ulica”.

Martwa – tak o ulicy 3 Maja w Dąbrowie Górniczej mówi część mieszkańców. Obecnie główna arteria miasta w niczym nie przypomina tej sprzed lat. Większość znajdujących się tutaj lokali opanowały banki i kancelarie. Ulicę podzielono słupkami, z kolei kierowcy zostawiają swoje samochody gdzie popadnie.

Większość osób, z którymi rozmawiałam stwierdziło, że nie tak powinna wyglądać główna ulica miasta. Jest szansa, że w końcu coś się tu zmieni. W czwartek, 5 października przedstawiciele fundacji Napraw Sobie Miasto wspólnie z dąbrowianami zamienili deptak 3 Maja w „żywą ulicę”. Czym jest „żywa ulica”?

– To narzędzie testowania rzeczywistych zmian w przestrzeni miejskiej razem z ludźmi, którzy z niej codziennie korzystają. Polega na projektowaniu, budowaniu i użytkowaniu niskokosztowych, w stosunku do rozwiązania docelowego, i mobilnych prototypów w skali 1:1 dla rozwiązań urbanistycznych dotyczących pasa drogowego – wyjaśnia Olga Sikorska z Fundacji Napraw Sobie Miasto.

– Od rana, na odcinku od ul. Sobieskiego do ul. Bandrowskiego obowiązuje zakaz ruchu z wyjątkiem dojazdu mieszkańców do posesji, zaopatrzenia lokali, służb miejskich i rowerów. Dostawy mogą odbywać się wyłącznie w godzinach między 22:00 a 10:00, z kolei samochody dostawcze mogą parkować tylko w wyznaczonych miejscach. Na ulicy został wprowadzony ruch dwukierunkowy, ponieważ wjazd na ul. 3 Maja od strony ul. Sobieskiego został zamknięty – mówi Arkadiusz Grządziel, naczelnik Wydziału Komunikacji i Drogownictwa dąbrowskiego urzędu.

Równocześnie zniknęły słupki wydzielające jezdnię. W wolnej przestrzeni pojawiła się za to zieleń w dużych donicach i nowe, tymczasowe meble: dwa typy niestandardowych, drewnianych ławek, które przedstawiciele Fundacji Napraw Sobie Miasto i chętni mieszkańcy budowali w Zespole Szkół Plastycznych przy ul. Kosmonautów. Istniejące elementy, donice, ławki i kosze na śmieci, zostały przesunięte.

" Żywa ulica" Dąbrowa Górnicza - fot. AR
” Żywa ulica” Dąbrowa Górnicza – fot. AR

Przygotowania do wprowadzenia projektu w życie trwały od połowy sierpnia. Wtedy rozpoczęły się wywiady z mieszkańcami i przedsiębiorcami. 16 września, podczas Festiwalu Ludzi Aktywnych, na ul. 3 Maja stanął uliczny punkt konsultacyjny.

– Tylko w ciągu kilku godzin spotkaliśmy się z około 150 osobami. Mieszańcy mówili głównie o ruchu na ulicy, zarówno w kontekście miejsc problematycznych, jak i ulubionych. Poruszyli kilka tematów kluczowych: obecność samochodów, stan nawierzchni oraz bezpieczeństwo. Znakomita większość wskazywała, że ten obszar powinien się zmienić – mówi Damian Rutkowski, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Pytani o idealną ulicę 3 Maja, mieszkańcy jednogłośnie opisywali wygodny, bezpieczny dla pieszych, czysty i pełen zieleni deptak, miejsce bez samochodów i parkingów, przez które powoli przejeżdżają wyłącznie mieszkańcy lub dostawcy do lokali usługowych. Uzupełnieniem rozmów były warsztaty projektowe, których celem było wypracowanie wspólnej wizji zagospodarowania ulicy. Eksperyment potrwa do 26 października.

– Liczymy, że podczas jego trwania uda nam się wspólnie z mieszkańcami wypracować taką „receptę” dla ul. 3 Maja, która pozwoli zmienić jej obliczę na stałe – podsumowuje Damian Rutkowski.

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

  1. Ta ulica powinna się zmienić i tętnić życiem. Pamiętam jak kiedyś wyglądała ulica Mariacka w Katowicach i jaka przeszła przemianę. Teraz pełno tam lokali i ludzi z całego świata. Fajnie byłoby, żeby nasza ulica była choć namiastką takiej ulicy Mariackiej ze stolicy Górnego Śląska.
    Greg.

  2. To jest ulica, która powinna tętnić życiem. Moim zdaniem mogłabym spokojnie zrekompensować nam brak typowego „rynku”. To miejsce na kawiarnie, puby, restauracje! Parasole latem, fontanny, ławeczki!

  3. […] Martwa – tak o ulicy 3 Maja w Dąbrowie Górniczej mówi część mieszkańców. Obecnie główna arteria miasta w niczym nie przypomina tej sprzed lat. Większość znajdujących się tutaj lokali opanowały banki i kancelarie. Ulicę podzielono słupkami, z kolei kierowcy zostawiali swoje samochody gdzie popadnie. Miasto postanowiło coś z tym zrobić i wspólnie z przedstawicielami fundacji Napraw Sobie Miasto …. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here