W poniedziałek ruszył strajk nauczycieli, który utrudni dyrektorom szkół przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych rozpoczynających się w środę, 10 kwietnia. Jak to wpłynie na egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty?

Po rozmowach ostatniej szansy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, które nie przyniosły porozumienia, nauczyciele zrzeszeni w ZNP rozpoczęli swój zapowiadany protest. Akcja rozpoczęła się w poniedziałek, 8 kwietnia i ma trwać do odwołania.

To sprawiło, że egzaminy gimnazjalne, które zaplanowano na 10-12 kwietnia oraz ósmoklasisty 15-17 kwietnia stanęły pod znakiem zapytania. Strona rządowa do ostatniej chwili apelowała o wstrzymanie strajku, przynajmniej na czas egzaminów. Związkowcy odrzucili tę propozycję. – Tylko zdecydowany strajk w czasie egzaminów sprawi, że zacznie się nas traktować poważnie – podkreślił Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Niezależnie od napiętej sytuacji, egzaminy w większości zagłębiowskich szkół odbędą się. – Egzamin gimnazjalny w województwie śląskim odbędzie się w ponad 700 szkołach, tj. w gimnazjach i szkołach, w których są prowadzone klasy gimnazjalne. Z informacji przekazanych przez dyrektorów szkół wynika, że wszystkie szkoły są gotowe do przeprowadzenia egzaminu. Zespoły nadzorujące zostały powołane – tłumaczy Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Edukacji w Kuratorium Oświaty w Katowicach. – Do kuratorium zgłosiło się ponad 500 nauczycieli chętnych do pracy w zespołach nadzorujących. Wizytatorzy na bieżąco przekazują dyrektorom kontakt do osób posiadających kwalifikacje pedagogiczne. Dyrektorzy szkół mogą zmienić, uzupełnić skład zespołu nadzorującego nawet w dniu egzaminu – dodaje.

O tym, że egzaminy są niezagrożone przekonywał także wojewoda śląski. – Jutro egzaminy się odbędą – zapewnił Jarosław Wieczorek podczas wtorkowej konferencji prasowej w Kuratorium Oświaty w Katowicach dotyczącej pracy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w województwie śląskim oraz egzaminów. – Apeluję do organizatorów egzaminów, by dać szansę wszystkim uczniom, aby podeszli do egzaminów. Niech nauczyciele myślą o spokoju dzieci i ich rodziców. Jutro ważny dzień i niech nauczyciele przyjdą na egzaminy. To trudny czas – dodał.

Mimo strajku pracowników oświaty w Sosnowcu egzaminy odbędą się zgodnie z planem we wszystkich szkołach. W sumie przystąpi do nich 1311 uczniów z 23 szkół. Zaangażowanie i wolę pomocy wyrazili m.in.: urzędnicy, pracownicy miejskich jednostek kultury, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich wraz z dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu czy Ogniska Pracy Pozaszkolnej posiadający uprawnienia pedagogiczne, którzy znajdą się w zespołach nadzorujących egzaminy.

– Solidaryzujemy się ze strajkującymi nauczycielami, ale jednocześnie zależy nam na dobru naszych dzieci. Chcemy aby podczas egzaminów mogły się skupić tylko i wyłącznie na kwestiach z nimi związanymi i w spokoju do nich przystąpić. Dziękuje również dyrektorom naszych szkół, którzy wzajemnie się wspierają w tym trudnym czasie – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Egzamin gimnazjalny w Sosnowcu

Gimnazjaliści z Sosnowca mogą być spokojni! Rozpoczynające się 10 kwietnia egzaminy gimnazjalne odbędą się w naszym mieście zgodnie z planem, mimo strajku pracowników oświaty. W sumie przystąpi do nich 1311 uczniów z 23 szkół.Już teraz życzę Wam powodzenia! Więcej informacji o egzaminach w Sosnowcu znajdziecie w filmie.

Opublikowany przez Arkadiusz Chęciński Wtorek, 9 kwietnia 2019

Również w Będzinie sytuacja została opanowana, dzięki czemu uczniowie ostatnich klas będą mogli napisać egzamin w wyznaczonym terminie. – Prowadzone przez miasto gimnazja i szkoły podstawowe z oddziałami gimnazjalnymi przygotowują się do przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych w dniach od 10 do 12 kwietnia. Dyrektorzy szkół skompletowali składy zespołów nadzorujących i w ten sposób bez przeszkód powinni przeprowadzić egzaminy – zapowiadają przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Będzinie.

W Dąbrowie Górniczej do akcji protestacyjnej przystąpiło 50 spośród 59 placówek oświatowych. Do strajkujących szkół i przedszkoli zgłosiło się w poniedziałek 137 przedszkolaków oraz 560 uczniów, a we wtorek 267 przedszkolaków oraz 580 uczniów.

– W środę, czwartek i piątek dąbrowska młodzież przystąpi do egzaminu gimnazjalnego. Egzaminy odbędą się we wszystkich szkołach, które prowadzą oddziały gimnazjalne i gimnazja. W związku z powyższym w szkołach, w których przeprowadzane będą egzaminy ograniczona zostanie opieka świetlicowa. W Dąbrowie Górniczej do egzaminu gimnazjalnego w 14 szkołach przystąpi 880 gimnazjalistów – mówi Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

CZYTAJ TAKŻE:

Strajk nauczycieli się odbędzie. Nie ma porozumienia z rządem

Skomentuj przez Facebook

7 KOMENTARZE

  1. Strasznie to przykre ze przez nieróbstwo nauczycieli cierpią dzieci którym zależy na swojej przyszłości, na tym żeby się dostać do dobrego liceum, żeby mieć perspektywy, przez to że komuś się w życiu coś nie udało i zostali nauczycielami …. taka chyba trochę zemsta….

      • Ale kosztem przyszłości innych dzieci? Zresztą dostali propozycję dosyć konkretnej podwyżki jakiej nie dostała żadna inna grupa zawodowa budżetówki a i nie wierzę żeby byli aż tak pazerni żeby te 300 złotych robiło im różnice bo wcale tak źle nie zarabiają, jak odwiedzam znajomego nauczyciela to zawsze jest syto zastawiony stół. Nie spodziewałem się tylko że nauczyciele są tak głupi że dadzą się wciągnąć w gre polityczną pana z KODu Broniarza, miałem tą grupę za wyjątkowo inteligentną i rozsądną a tu się okazuje że łatwo i nimi manipulować i prać im mózgi jakimiś śmiesznym marksistowskimi hasełkami. Na tym całym zamieszaniu więcej oni stracą niż by zyskali dostając te głupie 300 złotych więcej. Już w sumie stracili.

  2. Nie podoba mi się angażowanie w strajk i to tak cynicznie naszego lokalnego Dyzmy(ta nazwa zafunkcjonowała publicznie) bo gdyby ktoś od niego coś żądał to jest skończony, skopany i pokrojony.

    • Dokładnie, nie chce wypominac ale powiaty mogą zawsze od siebie dorzucić coś nauczycielom. W końcu stąd się bierze zróźnicowanie płac w poszczególnych miastach.
      No ale wiadomka u nas stadion najważniejszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here