Budowa boiska wielofunkcyjnego, skatepark, kolejna tężnia solankowa czy tor rowerowy – to tylko niektóre z projektów zgłoszonych w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Czeladzi. 19 listopada rusza głosowanie.

W najbliższy poniedziałek, 19 listopada, rusza głosowanie w piątej już edycji budżetu obywatelskiego w Czeladzi.

W tym roku do budżetu obywatelskiego mieszkańcy złożyli dziesięć propozycji. – Jedna z nich dotyczyła dużego zakresu robót, w tym wykonania kanalizacji i już przez autora propozycja została wyceniona na 1 mln zł, a więc kwotę przekraczającą środki przeznaczone na realizację budżetu obywatelskiego – wyjaśnia Anna Tatarek z Urzędu Miasta w Czeladzi. – Wśród pozostałych znalazły się dwie, dotyczące tego samego zakresu prac w identycznej lokalizacji. Pomysłodawcy zdecydowali, że nie będą konkurować o głosy mieszkańców i połączyli siły w promowaniu jednego zadania. Jedna z propozycji została w ostatecznym rozrachunku odrzucona, z uwagi na fakt, iż realizacja inwestycji, którą zakładał zgłoszony projekt, została już zaplanowana w projekcie budżetu na 2019 rok i będzie z pewnością zrealizowana, bez potrzeby głosowania mieszkańców, nawet w dużo szerszym zakresie – dodała.

Finalnie pod głosowanie oddanych zostało siedem projektów. Do rozdysponowania jest w tym roku ponad 582 tys. zł.

Na te projekty będą głosować czeladzianie:

Budowa boiska wielofunkcyjnego oraz remont alejek w Parku Saturn

Projekt zakłada wykonanie boiska wielofunkcyjnego do piłki siatkowej, koszykówki, piłki nożnej i tenisa ziemnego. Na terenie działki zostaną też wyremontowane alejki parkowe w Parku Saturn, łączące m.in. ul. 21 Listopada z ulicami Marii Curie-Skłodowskiej oraz Powstańców Śląskich, tworząc łatwiejszą komunikację pieszo-rowerową.

Szacunkowy koszt projektu: 582 000 zł

Budowa skateparku dla Czeladzi w Parku Prochownia

Projekt zakłada wykonanie takich elementów, jak: murki wykonane jako prefabrykowane belki ustawiane na posadzce, funbox – element żelbetonowy łączony z tzw. hubbą – (żelbeton, beton), piramida – żelbetonowe płyty najazdowe, quoter i rampa – wykonane z żelbetonu. Skatepark powinien być także wyposażony w poręcze i liczne murki typowe dla tego typu konstrukcji. Projekt zakłada oświetlenie skate parku i wkomponowanie go w tereny zielone i małą architekturę Parku Prochownia.

Szacunkowy koszt projektu: 512 910 zł

Doposażenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Czeladzi

Projekt zakłada doposażenie umundurowania ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej w Czeladzi w hełmy, ubrania specjalne, rękawice, zestawy do usuwania owadów błonkoskrzydłych. Jednostka ma także otrzymać sprzęt oświetleniowy (latarki) oraz sprzęt łączności (radiotelefony).

Szacunkowy koszt projektu: 28 800 zł

Mobilny monitoring niskiej emisji w Czeladzi

Projekt zakłada zakup drona wraz z oprogramowaniem i modułami do pomiaru stężenia cząstek pm 2,5 i pm 10, CO i CO2 z możliwością rozbudowy w przyszłości zakresu pomiarowego. Stworzenie i szkolenie grupy pracowników do obsługi i analizy wyników.

Szacunkowy koszt projektu: 82 606 zł (koszt realny – 150 000 zł)

Naprawa nawierzchni drogi dojazdowej ul. 3 Szyb

Projekt zakłada naprawę zniszczonej nawierzchni drogi dojazdowej – położenie nowego asfaltu. Wykonanie pobocza i wyprofilowanie nawierzchni.

Szacunkowy koszt projektu: 450 000 zł

Tężnia solankowa – Stare i Nowe Miasto

Projekt zakłada wykonanie tężni solankowej oraz zagospodarowanie otoczenia (w tym alejki, trawa, nasadzenia, pergole i ławki) przy ul. Kombatantów.

Szacunkowy koszt projektu: 582 476,92 zł

Tor rowerowy dla każdego Pumptrack Czeladź

Projekt zakłada budowę zapętlonego, asfaltowego toru rowerowego typu pumptrack, składającego się z dwóch połączonych ze sobą pętli o długości około 2x100mb zajmującego powierzchnię około 1500 m kw, idealnego do zabaw dla najmłodszych rowerzystów, ale również do mniej lub bardziej profesjonalnego treningu dla dorosłych, amatorów oraz zaawansowanych rowerzystów.

Szacunkowy koszt projektu: 434 313 zł

Jak głosować?

Głosowanie ruszy 19 listopada i potrwa do 26 listopada. Głosować można osobiście w Miejskiej Bibliotece Publicznej i czterech jej filiach oraz elektronicznie na obywatelski.czeladz.pl.

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here