Zima to szczególnie trudny okres dla wszystkich zwierząt, warto zatem zadbać o ich bezpieczeństwo. Bez ludzkiej pomocy mogą jej nie przetrwać.

Dla zwierząt, zima to okres kiedy muszą zdać się na dobroć i łaskę człowieka. Poprawa warunków ich przetrwania zależy głównie od nas. Powinniśmy zwrócić uwagę na otaczające nas zwierzęta, szczególnie wolno żyjące psy, koty i ptaki.

Koty wolno żyjące to zwierzęta dzikie, które w myśl ustawy o ochronie zwierząt stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. W miarę możliwości, należy im zapewnić domki.

– Domki, aby spełniały swoją rolę muszą być ustawione w miejscach bytowania kotów, tam, gdzie te zwierzęta żyją od lat. Nie wolno ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać bytowania. Jest to wbrew prawu! – podkreśla Angela Kosiba ze Stowarzyszenia Opieki nad zwierzętami „Nadzieja na dom”.

Dodatkowo, miejsce dokarmiania powinno być w miarę możliwości zaciszne, musi być utrzymywane w czystości, a pozostałości jedzenia uprzątnięte.

W przypadku psów żyjących na dworze (np. przy budzie) należy zapewnić im ciepłą i szczelną budę, ciepły posiłek oraz stały dostęp do świeżej wody. Wskazane jest zapewnienie spaceru, podczas którego zwierzę się rozgrzeje, a także zmiana metalowej kolczatki na skórzaną obrożę.

Natomiast ptaki należy dokarmiać ziarnami zbóż i roślin oleistych, kaszami, mrożonymi owocami i słoniną. Należy to robić w miejscach, które nie stwarzają uciążliwości dla mieszkańców, regularnie sprzątać karmniki, aby jedzenie nie pleśniało. Ważne jest również zapewnienie dostępu do niezamarzniętej wody, gdyż bez niej ptaki mogą nie przeżyć zimy.