W Zagłębiu Dąbrowskim nie fedruje już żadna kopalnia, ale pamięć mieszkańców jest nadal żywa. Dzięki temu podziwiać możemy niezwykłą wystawę „Śladami kopalń Zagłębia Dąbrowskiego”, której inicjatorem jest Szymon Lubaszka.

Temat górnictwa w Zagłębiu to dla wielu jego mieszkańców bardzo istotny element tradycji i historii. Temat ten postanowił przybliżyć Szymon Lubaszka, inicjator wystawy i projektu o tym samym tytule. Pokazuje on, jak ważne w życiu Zagłębiaków były zakłady górnicze. Fotografuje nieczynne już kopalnie, zbiera eksponaty, aby pokazać je na organizowanych przez siebie wystawach.

– Pochodzę z Zagłębia, wychowałem się blisko Kopalni Węgla Kamiennego Kazimierz-Juliusz. Mama, wujek, dziadek i ciocia pracowali na kopalniach w Zagłębiu, więc pasja do górnictwa pozostała w rodzinie – mówi Szymon Lubaszka.

Projekt „Śladami kopalń Zagłębia Dąbrowskiego” ma na celu przedstawienie i upamiętnienie nieczynnych już kopalń zlokalizowanych w Zagłębiu Dąbrowskim oraz uchronienie ich przed zapomnieniem. – Widząc, jak wszystko niszczeje i ludzie zapominają o górnictwie, stwierdziłem, że muszę zachować pamięć o kopalniach w naszym regionie i sfotografować to, co jeszcze pozostało – dodaje Lubaszka.

Do powstania niniejszego projektu przyczynił się fakt, iż nieczynne kopalnie niszczeją i odchodzą w zapomnienie, czemu autor pragnie przeciwdziałać m.in. poprzez autorskie wystawy fotograficzne, współpracę z muzeami miejskimi, instytucjami górniczymi, a także z miejskimi.

Wśród eksponatów zobaczyć można m.in. zestawy ratowników górniczych, rzeźby z węgla oraz wiele starych i nowych fotografii. – Eksponaty w 95 proc. to moje prywatne zbiory, przekazane na rzecz projektu przez różne firmy. Reszta, czyli ok. 5 proc. to moje polowania na aukcjach oraz dary od mieszkańców – podkreśla inicjator wystawy.

Podczas otwarcia wystawy „Śladami kopalń Zagłębia Dąbrowskiego” można spotkać się z jej twórcą. Ponadto, autor pokaże eksponaty górnicze, prezentację multimedialną oraz fotografie. – W roku 2017 mam zaplanowanych 8 wystaw, a od następnej zmieni się trochę zdjęć na stałej ekspozycji – podkreśla Szymon Lubaszka.

Efekty niezwykłej pracy i pasji podziwiać można w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 7 przy ul. Kalinowej. Wystawę stałą podziwiać można do 23 marca. Następnie, 7 kwietnia odbędzie się wernisaż w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 5 przy ul. Piłsudskiego 32 w Dąbrowie Górniczej.

– Projekt „Śladami kopalń Zagłębia Dąbrowskiego” po raz pierwszy zagości w Dąbrowie Górniczej – podkreśla Lubaszka.