To była niespokojna noc w regionie. Późnym wieczorem i w nocy z czwartku na piątek na Śląsku i w Zagłębiu przeszła gwałtowna nawałnica. W Sosnowcu spadł grad wielkości fasolki.

Późnym wieczorem i w nocy z czwartku na piątek nad województwem śląskim przeszły gwałtowne burze. W Sosnowcu spadł grad wielkości fasoli. Obfite opady deszczu przeszkodziły także piłkarzom Zagłębia Sosnowiec i Korony Kielce. Sędzia musiał przerwać spotkanie na blisko dziesięć minut.

Blisko 230 interwencji związanych z usuwaniem skutków wichur i burz odnotowali śląscy strażacy. Najwięcej interwencji zanotowano na terenie powiatu bielskiego, cieszyńskiego oraz pszczyńskiego i wodzisławskiego. W zdarzeniach tych rannych zostało siedem osób.

Działania straży pożarnej polegały przede wszystkim na usuwaniu powalonych drzew i połamanych konarów z dróg i linii energetycznych, zabezpieczaniu uszkodzonych dachów oraz usuwaniu elementów konstrukcji z uszkodzonych elewacji budynków.

Skutku nawałnicy w Sosnowcu - fot. Mateusz Rumin/Facebook.com - Gdzie stoją w Sosnowcu
Skutku nawałnicy w Sosnowcu – fot. Mateusz Rumin/Facebook.com – Gdzie stoją w Sosnowcu

Jak wyglądała sytuacja w Zagłębiu? W stolicy naszego regionu było stosunkowo bezpiecznie.

– Mimo dość sporej nawałnicy, było bezpiecznie. Otrzymaliśmy tylko jedno zgłoszenie i dotyczyło one powalonego drzewa – przekazała st. kpt Jacek Szczypiorski z sosnowieckiej straży pożarnej.

W powiecie będzińskim strażacy interweniowali 17 razy. – W sumie otrzymaliśmy 17 zgłoszeń. Były to interwencje do powalonych drzew i zerwanych linii energetycznych. Żadne domostwo nie ucierpiało – powiedział kpt Szymon Gwóźdź, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Będzinie.

W Dąbrowie Górniczej również było spokojnie. – Na szczęście silna nawałnica ominęła nasze miasto. To była dosyć spokojna noc, interweniowaliśmy trzy razy. Wezwania dotyczyły usuwania nadłamanych konarów drzew – mówi Adam Dollinger, rzecznik KM PSP w Dąbrowie Górniczej.

W piątek czeka nas powtórka? Niestety dziś również może być niebezpiecznie. IMGW przestrzega przed kolejnymi burzami.