Aranżacje w stylu Shabby Chic przywodzą na myśl kobiece, przytulne i sielskie wnętrza. Idealnie sprawdzą się w salonie, jadalni czy kuchni tworząc subtelne, lekkie i urocze miejsce, w którym chce się przebywać. Za sprawą stylizowanych mebli, pastelowych ścian i oryginalnych bibelotów stworzysz harmonijne miejsce, którego pozazdrości każdy odwiedzający. Zainspiruj się naszymi wskazówkami i zaaranżuj kuchnię w stylu Shabby Chic.
Wnętrza w stylu Shabby Chic – pomieszczenia z duszą
Fundamentem stylu Shabby Chic jest swego rodzaju paradoks. Wnętrza wypełniają stylowe, wysmakowane meble, które powinny wyglądać na sfatygowane i nadgryzione zębem czasu. Nazwa stylu w wolnym tłumaczeniu oznacza wręcz sfatygowany szyk. To wszechobecne zaniedbanie mebli i sprzętów jest tylko pozorne. W rzeczywistości wszystko jest tutaj przemyślane, kontrolowane i zamierzone.
Aranżacje w tym stylu sprawdzą się w każdym pomieszczeniu i szczególnie spodobają się wszystkim wrażliwym i artystycznym duszom. Przedmioty stylizowane na stare, wprowadzają do wnętrza romantyczną atmosferę, budującą poczucie przytulności. Warto jednak uważać, by nie przesadzić w ilości wyposażenia. Łatwo tu bowiem o wrażenie tandety i bałaganu.
W kuchni w salonowym stylu nie może zabraknąć starych mebli, koronek, połyskujących tkanin, porcelany w kwieciste wzory, a także armatury i lamp w stylu retro. Tu każdy szczegół musi być przemyślany, by stworzyć spójną i harmonijną koncepcję.
Co na ścianę?
Urządzając kuchnię w stylu Shabby Chic pamiętajmy, że podłoga, kolor ścian czy płytki ceramiczne są tylko nierzucającym się w oczy tłem dla mebli, które grają pierwsze skrzypce. Styl ten opiera się na wąskiej palecie kolorystycznej, w której dominują biele, beże, szarości, a także pastele (róż, błękit, zieleń). Choć na pierwszy rzut oka, pomieszczenie w tej tonacji może wydać się zbyt cukierkowe i dziewczęce, to w rzeczywistości pogłębiają poczucie harmonii, spokoju i sielskości. Efekt ten, szczególnie w przypadku niewielkiej kuchni, jest szczególnie pożądany.
Decydując się na płytki do kuchni na ścianę wybierzmy glazurę w białym kolorze lub niewielkie, prostokątne płytki w stylu retro o pastelowych barwach. Na podłodze sprawdzą się bielone deski, parkiet lub kafle w kolorze écru.
Meble kuchenne – daj meblom drugie życie
Kwintesencją opisywanego stylu są specyficzne meble kuchenne. Bez nich kuchnia w stylu Shabby Chic nie może się obyć, to właśnie za ich sprawą pomieszczenie zyskuje specyficzny wygląd, z zachwycającym efektem końcowym. Zabudowa opiera się o klasyczne i tradycyjne formy z rzeźbionymi frontami i delikatnymi zdobieniami.
To, co jednak czyni ją wyjątkową, to specyficzne przetarcia wykonane na białej farbie, którą pokrywa się meble. Dzięki tym zabiegom możemy nadać nowe życie starym i niepotrzebnym meblom, już dawno spisanym na straty.
W kuchni Shabby Chic nie może również zabraknąć dużego, staromodnego kredensu nadgryzionego zębem czasu. To w nim eksponujemy babciną zastawę stołową, czy gustowne bibeloty. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią idealnie sprawdzi się również niewielka komoda na nóżkach, zdobna w delikatne frezy. Całości dopełnią wygrzebane na pchlich targach drewniane krzesła i stoły, te pierwsze, obowiązkowo pokryte ażurową tapicerką.