Rozgrywki Ekstraklasy 23/24 zapowiadają się bardzo ciekawie. Chrapkę na mistrzostwo ma kilka piłkarskich potęg Polski, w tym Raków Częstochowa, który w ubiegłym sezonie odniósł historyczne zwycięstwo. A kto jest obecnie faworytem? Sprawdźmy!

Kluby piłkarskie mogą liczyć na swoich wiernych kibiców, zwłaszcza podczas takich rozgrywek jak Ekstraklasa. A już wiadomo, że w tym sezonie walka będzie toczyła się do samego końca. Ekstraklasa już dawno zapewniła sobie stałe miejsce we wszelkich rankingach najchętniej oglądanych i typowanych lig w zakładach bukmacherskich, i tak też jest w obecnym sezonie. Na którą drużynę zakłady przyjmuje najlepszy bukmacher?

Ekstraklasa 23/24 – faworyci

Walka w obecnym sezonie Ekstraklasy nie ustanie do samego końca, a będzie to prawdziwe starcie potęg. Nic więc dziwnego, że w typach bukmacherskich wyróżnić można trzech faworytów oraz kilka czarnych koni. W gronie tych pierwszych znalazł się broniący tytułu Mistrza Polski Raków Częstochowa, a jego największymi rywalami są Legia Warszawa i Lech Poznań – zarówno najlepsze, jak też największe kluby w Polsce.

Obecnie różnice w kursach są minimalne, przy czym jako faworyt wskazywana jest Legia Warszawa. Trener Kosta Runjaić dobrze prowadzi swój zespół, wzmocnił go i solidnie zaczął sezon. Gra na dwóch frontach może jednak na dłuższą metę nie doprowadzić do niczego dobrego. Z kolei Raków Częstochowa broni tytułu, mając nowego trenera i nowych zawodników. Drużyna musi się dotrzeć po zmianach, jakie przeszła. Na razie gra na dobrym poziomie, ale zagadką pozostaje, czy uda jej się połączenie Ekstraklasy z Ligą Europy.

Za to Lech Poznać wydaje się być jedną wielką zagadką. „Kolejorz” odpadł bowiem z europejskich pucharów, natomiast skupianie się na lidze początkowo też nie wychodziło najlepiej. Niemniej po serii słabszych wyników, poznaniacy pokazali klasę i zaczęli prezentować się znacznie lepiej.

W tym sezonie jest też kilka klubów, jakie mogą nieźle namieszać. Wśród nich nieoczekiwanie znalazł się Śląsk Wrocław. Trener Jacek Magiera dobrze radzi sobie z tą drużyną, która pod jego rządami osiąga wyniki znacznie lepsze niż spodziewane. Bardzo dobrze wypada Pogoń Szczecin – kolejny czarny koń. Jagiellonia Białystok też zanotowała znaczącą poprawę. Kolejne mecze jeszcze dokładniej pokażą, który klub ma największe szanse na odniesienie zwycięstwa.

Co ważne, o powrocie do Ekstraklasy marzy Wisła Kraków. Nie udało jej się to w sezonie 22/23.

Ekstraklasa w ostatnich latach

Patrząc na Ekstraklasę od początku obecnego stulecia, to rozgrywki te zdecydowanie zdominowane były przed dwa kluby. Początkowo swoje wspaniałe triumfy święciła Wisła Kraków, w zasadzie seryjnie zdobywając mistrzostwa. Z kolei druga dekada XXI wieku to okres panowania Legii Warszawa. Są jednak inne drużyny, jakie chciałyby dołączyć do grona ekstraklasowych hegemonów. Zalicza się do nich Lech Poznań, który próbuje stanąć obok Wisły i Legii. W poszczególnych sezonach były też niespodzianki. Największe spośród mich sprawili piłkarze Zagłębia Lubin, Śląska Wrocław oraz Piasta Gliwice. Jeżeli chodzi o zdobycie tytułu Mistrza Polski przez Raków Częstochowa, to tu akurat trudno mówić o zaskoczeniu. Zespół ten był konsekwentnie budowany i doskonalony od lat, zaś w ostatnich sezonach dołączył do grona czołowych drużyn Ekstraklasy. Czy zmiany, jakie obecnie przechodzi, pomogą mu w odniesieniu dalszych sukcesów, pokaże czas.