Kredyt gotówkowy to przydatne narzędzie bankowe, które pozwala na szybkie zdobycie gotówki na dowolne cele. Kto i w jaki sposób może się o niego ubiegać? Oto najważniejsze informacje o zaciąganiu kredytu gotówkowego.
Gdzie szukać aktualnych promocji bankowych
Kredyty gotówkowe to jedne z popularnych produktów, które można spotkać w wielu wariantach w każdym banku. Pozwalają one na pożyczenie określonej kwoty o charakterze niecelowym, przez co klient ma dowolność w tym, na co przeznaczyć pieniądze. Nierzadko ciężko jest odróżnić poszczególne rodzaje kredytów od siebie, ponadto nawet po uzupełnieniu wiedzy, wciąż nie wiadomo jaki kredyt wybrać. Wszystko przez ogrom możliwości i natłok ofert na rynku.
Bardzo pomocnym narzędziem w całym procesie jest ranking kredytów gotówkowych, taki jak ten pod adresem https://www.bankier.pl/smart/kredyty-gotowkowe, który na bieżąco uaktualnia zestawienie dostępnych promocji bankowych.
Urządzenie jest bardzo proste – klient musi wpisać interesującą go kwotę oraz ilość rat. Na indywidualnych kafelkach, w formie pojedynczych tabel wyświetlają się aktualne oferty bankowe kredytów gotówkowych, posegregowane od najkorzystniejszych. W zestawieniu pod uwagę brane są takie informacje jak:
- wysokość raty;
- RRSO;
- ostateczna kwota do spłaty z odsetkami.
Skorzystanie z kalkulatora wymaga wpisania ilości rat na minimum 90 dni lub maksymalnie 120 miesięcy i kwoty nieprzekraczającej 300 tys. zł. Zebrane oferty są aktualne i choć mogą wyglądać podobnie, warto zapoznać się z dokładnymi warunkami przyznania kredytu.
Dzięki rankingowi promocje zebrane są w jednym miejscu, co ułatwia zapoznanie z aktualną sytuacją na rynku i podjęcie ostatecznej decyzji co do wyboru instytucji.
Na co przeznaczyć kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy jest rodzajem pożyczki niecelowej. Oznacza to, że kredytobiorca w chwili składania wniosku nie musi uzasadniać bankowi, dlaczego chce pożyczyć daną sumę. Jeśli przejdzie on pozytywnie weryfikację zdolności kredytowej, bank udzieli mu oczekiwanego kredytu.
Często o kredycie gotówkowym mówi się inaczej jako o kredycie konsumpcyjnym, który przeznacza się na bieżące potrzeby. Zdarza się, że dana sytuacja wymaga nagłego wydania dużej sumy pieniędzy, którą byłoby się w stanie np. zapłacić w ratach, ale nie w jednym momencie. Kredyt gotówkowy może być pewnego rodzaju ratunkiem – w tej chwili wszystkie potrzebne wydatki zostają opłacone z kredytu, a później można go swobodnie spłacać.
Często tego rodzaju zobowiązanie jest przeznaczane na duże wydarzenia życiowe jak np.:
- zakup samochodu;
- remont domu lub mieszkania;
- wyprawienie wesela;
- wyjazd wakacyjny.
Szczególnym rodzajem kredytu gotówkowego jest kredyt konsolidacyjny. Jest on zobowiązaniem celowym, przeznaczonym na spłaty dotychczasowych zadłużeń. Dzięki temu rozwiązaniu można ujednolicić dotychczasowe długi, w jeden, większy, ale o mniejszej wysokości pojedynczej raty do spłaty.
Mimo możliwości zaciągnięcia pożyczki nawet na kilkaset tysięcy kredyt gotówkowy nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. W sytuacji, np. chęci zakupienia mieszkania, warto rozważyć takie narzędzia jak kredyt hipoteczny, który jest przeznaczony do zakupu nieruchomości i przez to niektóre warunki mogą być korzystniejsze niż w przypadku wzięcia tak wysokiego kredytu gotówkowego.
Kredyt gotówkowy – warunki otrzymania
Warunkiem otrzymania kredytu gotówkowego jest spełnienie wielu różnych wymagań stawianych przez bank, jednak jednym z najważniejszych jest ocena zdolności kredytowej.
Jest to miernik, na podstawie którego bank ustala, czy dany klient jest w stanie wziąć i spłacić konkretne zobowiązanie przy swoich aktualnych dochodach i wydatkach. Przy ocenie brane są pod uwagę takie czynniki jak:
- wysokość zarobków;
- miejsce i czas zatrudnienia;
- wykonywany zawód;
- status związku;
- ilość osób na utrzymaniu;
- koszty życia;
- ilość pieniędzy w miesięcznym budżecie domowym;
- wiek kredytobiorcy.
Wszystkie te czynniki składają się na ogólny wynik, czy osoba jest w stanie spłacić zaciągane zobowiązanie wraz z odsetkami. Jeśli bank uzna, że tak, otrzymanie kredytu staje się formalnością. Jeśli nie, może zaproponować inną kwotę lub całkowicie dany wniosek odrzucić.
Zanim klient wybierze się do banku, warto, aby samodzielnie sprawdził swoją zdolność kredytową przy pomocy dostępnych narzędzi internetowych. Dzięki temu, zanim wybierze się do instytucji, będzie wiedzieć, na czym stoi oraz czy istnieją szanse na otrzymanie kredytu, czy nie. Z tą wiedzą może inaczej spojrzeć na zaproponowane mu warunki lub próbować negocjować z przedstawicielem banku w taki sposób, aby każda strona wyszła z tej sytuacji zadowolona.
Co zrobić, aby bank przyznał kredyt?
Problemy z otrzymaniem kredytu dotykają wielu osób, często ze względu na wysokość rat do spłacenia. Jednym z rozwiązań, które może ułatwić przyznanie kredytu to podwyższenie miesięcznego budżetu domowego. Jak to zrobić? Jednym z rozwiązań jest np. znalezienie dodatkowej pracy, ale łatwiej będzie się uporać z dotychczasowymi zadłużeniami (np. spłacić urządzenia wzięte na raty) lub anulować niektóre usługi subskrypcyjne.
Często w celu wzięcia kredytu, zamiast jednego kredytobiorcy mogą wystąpić o niego dwie osoby, np. partnerzy lub małżeństwo. W takim wypadku ilość pieniędzy w budżecie rośnie, podobnie jak zarobki, a wydatki są podobne, ze względu na wspólne prowadzenie gospodarstwa.
Kolejnym rozwiązaniem może być próba zaciągnięcia niższego kredytu i poszukiwane pozostałych środków w innych miejscach, np. poprzez sprzedaż niektórych rzeczy, zbieranie pieniędzy z dodatkowych form zatrudnienia itp.
Jeśli mimo tego bank nie zgadza się na udostępnienie kredytu, można się zgłosić z wnioskiem do placówki pozabankowej. W takim miejscu zobowiązanie może zostać udzielone, jednak należy pamiętać, że nadal pozostaje konieczność jego spłaty, niezależnie od sytuacji finansowej kredytobiorcy.
Banki chcąc się zabezpieczyć, oceniają zdolność kredytową w taki sposób, w który klient będzie do końca wypłacalny i jednocześnie będzie mieć środki na życie. Instytucje pozabankowe mają mniej ostre warunki przyznawania zobowiązań, co może się wydawać korzystne, jednak istnieją szanse, że będą one przyczynkiem do powstawania poważniejszych długów.