Już po raz dziesiąty przez miasta Zagłębia Dąbrowskiego przejedzie Masa Krytyczna. Rowerzyści ponownie spotkają się 3 maja. Wiemy już, przez które miasta.

Potwierdziły się nasze informacje – Zagłębiowska Masa Krytyczna powraca do korzeni. Meta jubileuszowej edycji zostanie ulokowana na rynku w Czeladzi.

– Po kilku latach przerwy Czeladź znów stanie się mekką rowerzystów. Mam nadzieję, że w kawalkadzie znajdzie się wielu czeladzian, a ci, co nie wybiorą rowerowej przejażdżki promującej ten środek transportu, powitają przybyłych na naszym starym mieście – powiedział Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Przypomnijmy, że już ponad miesiąc temu, jako pierwsi, informowaliśmy o planowanej trasie i powrocie rowerzystów do najstarszego miasta Zagłębia Dąbrowskiego. Informacji tych nie chcieli wtedy potwierdzić organizatorzy.

Jak się okazało, mieliśmy rację. W tym roku Zagłębiowska Masa Krytyczna przejdzie przez cztery miasta, a meta zostanie ulokowana na rynku w Czeladzi, a nie jak w ostatnich latach przy molo na Pogorii III w Dąbrowie Górniczej.

Trasa jubileuszowej edycji ZMK liczy około 17 km i biegnie przez centrum Sosnowca, dzielnicę Zagórze, Dąbrowę Górniczą, Będzin i Czeladź.

Peleton wyruszy spod dworca PKP w Sosnowcu, skąd ulicami 3 Maja, Blachnickiego i Braci Mieroszewskich dojedzie do Dąbrowy Górniczej. W dębowym mieście rowerzyści przejadą aleją Róż oraz ulicami Królowej Jadwigi i Sobieskiego. Następnie dotrą do Będzina, skąd aleją Kołłątaja i ulicą Czeladzką dojadą do Czeladzi, gdzie przejadą ulicą Będzińską i zakończą wyścig na rynku.

W tym roku dla uczestników Zagłębiowskiej Masy Krytycznej organizatorzy przygotowali 3200 sztuk kamizelek. Dokładnie tylu uczestników liczyła ubiegłoroczna impreza.

 

Na mecie rowerzyści będą mogli liczyć na ciepły posiłek. Inicjatorzy przedsięwzięcia zapowiadają też losowanie dziesięciu rowerów.

Zagłębiowska Masa Krytyczna co rok cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego regionu. W tym roku organizatorzy liczą, że w imprezie weźmie udział prawie 4 tys. cyklistów.

Majówka w Zagłębiu to prawdziwe święto dla fanów jednośladów. Ulicami naszych miast po raz kolejny przejedzie Zagłębiowska Masa Krytyczna. Przez jakie miasta w tym roku przejadą rowerzyści z Zagłębia? Rozmowy podobno jeszcze trwają, ale burmistrz Zbigniew Szaleniec już teraz podzielił...