Dąbrowa Górnicza znalazła się w czołówce najbardziej zamożnych miast na prawach powiatu według rankingu „Bogactwo samorządów. Ranking dochodów JST 2017” Wspólnoty. Ile wyniósł dochód na jednego mieszkańca? 

Poznaliśmy najzamożniejsze miasta, wsie, powiaty i województwa w 2017 roku według rankingu „Bogactwo samorządów. Ranking dochodów JST 2016” czasopisma „Wspólnota”. W czołówce najbardziej zamożnych miast na prawach powiatu znalazła się Dąbrowa Górnicza, która zajęła 6. miejsce. Według rankingu, w dębowym mieście dochód na jednego mieszkańca wynosi nieco ponad 4,7 tys. zł.

Bycie w czołówce najzamożniejszych samorządów zdecydowanie jest powodem do zadowolenia. Warto jednak podkreślić, że ranking nie uwzględnia kosztów związanych z wielkością miasta i koniecznością utrzymaniem całej infrastruktury miejskiej, a w przypadku Dąbrowy Górniczej mówimy o setkach kilometrów wodociągów, kanalizacji, dróg i chodników – skomentował na jednym z portali społecznościowych prezydent Zbigniew Podraza.

W rankingu Wspólnoty znalazły się także inne miasta z naszego regionu. Na 22. miejscu uplasowało się Jaworzno (dochód na jednego mieszkańca – 4,1 tys. zł), z kolei Sosnowiec zajął 46. miejsce (dochód na jednego mieszkańca – 3,4 tys. zł).

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie  intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów.

Rankingi Wspólnoty to opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane na podstawie danych z GUS pod kątek kilku aspektów.

Cały ranking „Bogactwo samorządów. Ranking dochodów JST 2017” Wspólnoty.

Skomentuj przez Facebook

12 KOMENTARZE

 1. 🙂 jak ładnie przedstawione ..Sosnowiec na pozycji 46… ale ten ranking liczy sobie tylko 48 pozycji.
  Czyli jesteśmy na podium wśród najbiedniejszych.

  • Właśnie, że nie ładnie przedstawione. Miast na prawach powiatu jest w Polsce 66, więc jakiś ułomny ten ranking, że uwzględnili tylko 48 miast.
   Jak mawiał Stalin: „Nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy.” i taki jest ten ranking.

   • Niestety nie zgodzę się, te brakujące 18 miast to miasta wojewódzkie, które i tak mają większe dochody od Sosnowca. Pozwoliłem sobie przeczytać dosyć sporą część tego raportu i nie ma powodów do zarzucania im tak skrajnej nieobiektywności.

 2. Jak trzeba być wielkim mistrzem NIEUDOLNOŚCI w ZARZĄDZANIU BUDŻETEM MIASTA, że posiadając astronomicznie wysokie dochody Dąbrowa Górnicza ma ASTRONOMICZNE ZADŁUŻENIE BUDŻETU MIASTA. Czas na wymianę prezydenta i 20 radnych BEZRADNYCH z SLD, TPDG i PO. Czas na wymianę autorów HARACZU ADIACENCKIEGO, sprzedaży gruntów w Tucznawie za 29 zł zamiast 90 – 120 zł/m2, za skandal w szpitalu, za kolorowe jarmarki z cukierkami w ruinach Fabryki Obrabiarek, za wrzucanie milionów złotych do basenu ,,bez dna”, za 93 miejsce w rankingu miast w których się najlepiej mieszka. Za DG już tylko dzikie plemiona. Warto zaproponować logicznie i fachowo myślącego kandydata z DG na PREZYDENTA MIASTA DG. Czekam na propozycje i oferty !

  • D.G najbogatszym miastem….A czy kto wie ile to miasto ma długów, ile wziętych kredytów i pożyczek?????
   Bogate bo mieszkańcy płacą kupe forsy w podatkach!!!!! Np. najdroższa woda w Polsce – prawie 18 zł. Mieszkańcy w podatkach będą spłacać zadłużenie zaciągnięte przez prezydenta przez długie lata!!!!

 3. Najbogatsze miasto nie ma nawet dworca kolejowego… nie pisząc o obrazach nędzy i rozpaczy nie remontowanych od czasów prl. Jedne z najdroższych cen wody. Do tego najdroższe inwestycje publiczne w całym województwo. Długi, długi i jeszcze raz długi. Jest tego znacznie więcej ale choćby nie wiem jakie argumenty przytaczał zawsze można przytoczyć rankingi i lud to niestety kupi.

  • Gdy urząd obejmował podraza długu było 41 milionów a w 2017 w marcu było już 280 milionów. A żeby tego było mało to prezydent wziął jeszcze 100 milionów w dwóch transzach 40 i 60 milionów!!!! To tylko długi urzędu a do tego dochodzą jeszcze długi spółek należących pod gminę!!! Szkoda słów!!! Zmiana musi być!!!

 4. Hehe, a nie ma ani jednej nowej drogi czy obwodnicy od czasów komuny, pełno niedokończonych 4 pasmowych odcinków np. na Dąbskiego, Zagłębia Dąbrowskiego i Podlesiu, można by ładnie skierować ruch i odciążyć centrum jak to ma miejsce np. w pobliskim Jaworznie, ale po co…

 5. TEZ JESTEM ZA ZMIANĄ WŁADZ – BOGACTWO DĄBROWY NIE IDZIE W PARZE Z TYM JAK TO MIASTO WYGLĄDA. WYSTARCZY POPATRZEĆ NA DROGI – BRAK SŁÓW. JEDNA WIELKA MAFIA POSTKOMUNISTYCZNA KTÓRA RZĄDZI OD KOŃCA KOMUNY MUSI ODEJŚĆ ! WYBORY JUŻ NIEDŁUGO TRZEBA ICH ROZLICZYĆ ALE NIE BĘDZIE ŁATWO – W ZAGŁĘBIU MIESZKA DUŻA ILOŚĆ HOMOSOVIETIKUS NIESTETY 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here