W diagnostyce chorób wątroby jednym z istotnych badań, które umożliwiają rozpoznanie nieprawidłowości w obrębie tego narządu, jest badanie ALT, czyli aminotransferazy alaninowej. W tym artykule dowiesz się, czym jest aminotransferaza alaninowa, o czym mogą świadczyć wyniki badania ALT oraz jakie są wskazania do diagnostyki.
Czym jest ALT (aminotransferaza alaninowa)?
Aminotransferaza alaninowa to enzym z grupy wskaźnikowych, narządowo nieswoistych. Jest to enzym wątrobowy, którego podwyższony poziom może występować w przypadku uszkodzenia komórek wątroby lub zwiększonej przepuszczalności błon komórkowych. Badanie ALT (aminotransferazy alaninowej) jest uważane za jedno z podstawowych badań w diagnostyce chorób wątroby, podobnie jak badanie aminotransferazy asparaginianowej (AST) – badania te zwykle wykonuje się równolegle w ramach panelu wątrobowego.
Na czym polega badanie ALT?
Badanie ALT polega na oznaczeniu stężenia aminotransferazy alaninowej. Badanie wykonuje się z próbki krwi. Jest to badanie przesiewowe w kierunku uszkodzenia wątroby. Wyniki są pomocne w diagnostyce m.in. wirusowego zapalenia wątroby, nowotworów wątroby, żółtaczki zastoinowej, marskości czy alkoholowych uszkodzeń wątroby.
Wyniki badania ALT należy zawsze przedstawić lekarzowi. Na ich podstawie wyda ona zalecenia, np. dotyczące pogłębionej diagnostyki i wdrożenia odpowiednich metod leczenia.
Wskazania do badania ALT
Badanie ALT (aminotransferazy alaninowej) może być wykonywane w ramach profilaktyki zdrowia. Powinny rozważyć je wszystkie osoby dorosłe, które chcą skontrolować funkcje wątroby. Ponadto wykonanie badania ALT może być zlecone:
- osobom, u których występują dolegliwości mogące wskazywać na choroby wątroby, np.: osłabienie, bóle brzucha, żółtaczka, brak apetytu, wymioty i nudności, odbarwiony stolec, ciemny mocz, żółtaczka, świąd skóry;
- osobom, które mają zdiagnozowane choroby wątroby i wymagają monitorowania skuteczności terapii;
- osobom przyjmującym leki, których skutkiem ubocznym może być uszkodzenie komórek wątroby;
- osobom szczególnie narażonym na zakażenie wirusem zapalenia wątroby;
- osobom będącym w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób wątroby, m.in. nadużywającym alkoholu, osób otyłych i z nadwagą, pacjentów cukrzycowych, osób spokrewnionych z chorymi na wątrobę;
- osobom, u których występują niespecyficzne objawy (badanie ma na celu wykluczenie chorób wątroby).
Gdzie wykonać badanie aminotransferazy alaninowej?
Badanie ALT oraz inne badania laboratoryjne wykorzystywane w diagnostyce chorób wątroby można wykonać m.in. w ALAB laboratoria. Na stronie internetowej ALAB laboratoria można kupić pojedyncze badania lub wybrać pakiety badań, które zawierają oznaczenie stężenia aminotransferazy alaninowej. Badanie ALT dostępne jest w wielu różnych pakietach, m.in. w panelu wątrobowym czy w pakietach przeznaczonych do monitorowania zdrowia kobiet i mężczyzn w konkretnym wieku.