Od 1 stycznia 2019 roku organizatorem komunikacji miejskiej na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii został Zarząd Transportu Metropolitalnego.

ZTM przejmie zadania trzech dotychczasowych organizatorów: KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. Autobusy, tramwaje oraz trolejbusy będą od stycznia jeździć już pod nowym szyldem.

Jakie zmiany dla pasażerów?

Na początku pasażerowie nie powinni odczuć żadnych zmian w codziennym podróżowaniu komunikacją miejską. Wszystkie pojazdy wciąż będą kursować w dotychczasowych barwach – identyfikacja wizualna ZTM będzie wprowadzana etapami. Aktualne pozostają również rozkłady jazdy, numery linii czy punkty obsługi.

Autobus na lotnisko - fot. Metropolia GZM
Autobus na lotnisko – fot. Metropolia GZM

Co z biletami?

Wszystkie bilety zachowują swoją ważność, nie zmieniają się też ich ceny. – Cały czas będzie można podróżować na poprzednich biletach, ale do sprzedaży trafią też bilety z nowym jednolitym wzorem – wyjaśnia Michał Nowak z departamentu promocji i komunikacji społecznej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Nowy wzór biletów – fot. Metropolia GZM
Nowy wzór biletów – fot. Metropolia GZM

Zmiany w taryfach

Zmiany nastąpią za to w taryfach. Od stycznia w sprzedaży biletów okresowych będą dostępne wyłącznie bilety od wybranej daty. Wybierając bilet okresowy (7-, 30- lub 90-dniowy) pasażer musi określić, od kiedy zacznie się jego data ważności.

– Do tej pory w sprzedaży były również bilety ważne od pierwszego skasowania – aby je aktywować konieczne było dwukrotne przyłożenie karty do czytnika, co czasami sprawiało podróżnym problem. Jeśli ktoś zapomniał tego zrobić, podróżował bez ważnego biletu. Dlatego wzorem innych miast zdecydowano o wycofaniu tego rodzaju biletów – podkreśla Michał Nowak.

Zarząd Transportu Metropolitalnego – fot. Metropolia GZM
Zarząd Transportu Metropolitalnego – fot. Metropolia GZM

Nowa nazwa, nowa strona

Nazwa ZTM zacznie sukcesywnie pojawiać się na przystankach,biletach, w punktach obsługi i w pojazdach. Pasażerowie mogą już korzystać z nowej strony internetowej ZTM. Pod adresem metropoliaztm.pl znajdą wszystkie niezbędne informacje – m.in. aktualne rozkłady jazdy dla wszystkich linii ZTM.

Skomentuj przez Facebook

8 KOMENTARZE

  1. […] Zarząd Transportu Metropolitalnego jest organizatorem transportu na obszarze metropolii od 1 styczn…. Nowa jednostka organizacyjna przejęła zadania KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. ZTM zarządza ok. 440 liniami autobusowymi, tramwajowymi i trolejbusowymi, które każdego dnia obsługują prawie 7 tys. przystanków. Dyrektorem Zarządu Transportu Metropolitalnego jest Małgorzata Gutowska. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here