W piątek, 18 maja w Sosnowcu odbędzie się V Kongres Kobiet Województwa Śląskiego. W tym roku kobiety będą świętować pod hasłem „Niepodległe! Byłyśmy! Jesteśmy! Będziemy!”.

Hasło tegorocznego kongresu stwarza przestrzeń do dyskusji o udziale kobiet w walkach o niepodległość Polski i prawa wyborcze. Do podjęcia tego tematu, oprócz rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i wywalczenia przez kobiety praw wyborczych, skłoniła organizatorki nieobecność historii kobiet na kartach walk o niepodległość i prawa obywatelskie.

– To powoduje, iż walkę o niepodległość, działalność charytatywną w XIX i XX w kojarzy się tylko z mężczyznami. Tymczasem kobiety odegrały w tych obszarach niebagatelną rolę. Dlatego kongres podejmuje ten ważki temat – mówi współorganizatorka wydarzenia, Halina Sobańska.

W programie kongresu znajdziemy wykłady, dyskusje, wystawę, koncert muzyczny, projekcję filmu fabularnego o uzyskaniu praw wyborczych przez Szwajcarki, toast i tort za 100-lecie. Będzie można również wysłuchać wystąpienia prof. Małgorzaty Fuszary pt. „Chcemy wszystkich praw! Całego życia !”, a także pisarki Sylwii Chutnik na temat roli kobiet w walce o niepodległość po 1989 roku.

Uczestnicy kongresu będą mogli także poznać historię uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Europie i w Polsce, a także obszary aktywności kobiet w XIX i XX w. pod postacią Śląskiego i Zagłębiowskiego „Szlaku kobiet”.

Kongres poprzedzi happening „Metropolki bez granic” – na dworcach w Katowicach i w Sosnowcu. Podczas happeningu powróci do Sosnowca Pola Negri i jak przed stu laty na sosnowieckim dworcu rozegra się wydarzenie, w następstwie którego aktorka została w Sosnowcu na dwa lata. Organizatorzy zapraszają na dworcowe happeningi w strojach z epoki. W Katowicach początek o godz.14:00, natomiast w Sosnowcu o godz.14:30 – dodaje Sobańska.

Imprezą towarzyszącą kongresowi będzie „Ogród Rozmaitości” zorganizowany w Muzie, w ramach którego odbędzie się m.in. kampania „Nie czytasz, nie idę z Tobą do łóżka” i staną ciekawe stoiska.

Warto dodać, że Kongres Kobiet Województwa Śląskiego ma charakter regionalny i jest agendą ogólnopolskiej inicjatywy – Kongresu Kobiet, który na trwale wpisał się do polskiego życia publicznego i odbywa się raz w roku, obecnie w Łodzi. Formuła Kongresu Województwa Śląskiego zakłada organizację spotkań kongresowych w różnych miastach województwa, w tym roku jest to Sosnowiec.

Organizatorkami kongresu są Regionalne Pełnomocniczki Kongresu Kobiet, środowiska kobiece województwa śląskiego, Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, Stowarzyszenie Szlak Kobiet (Tychy) Stowarzyszenie Przestrzenie Dialogu (Gliwice).

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here