Kącik szachowy dla seniorów, siłownia pod chmurką, rozarium czy ogród aktywności dla zwierząt to tylko część atrakcji czekających na mieszkańców Sosnowca w niezwykłym ogrodzie polisensorycznym w Parku Harcerskim.

W Parku Harcerskim przy ulicy Ostrogórskiej zakończył się kolejny etap budowy ogrodu polisensorycznego.  Powstał zaczarowany świat, którego ideą jest stworzenie spójnego systemu edukacji, opieki, wsparcia i rehabilitacji dla osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną i sprzężeniami w integracji ze środowiskiem.

– Zakończyliśmy trzeci etap budowy w czasie którego powstał sad owocowy, pergola, rozarium, siłownia, 12-metrowa altana oraz park psiej aktywności. W ogrodzie są także umieszczone przestrzenie aktywizacji, rehabilitacji i zabawy dla dzieci młodszych, starszych oraz siłownia dla seniorów, która cieszy się wielkim zainteresowaniem  – opisuje Iwona Durek, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 4.

Ciekawym elementem ogrodu jest nowopowstały krąg dla treningów dla psów, z którego będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi, jak i specjaliści, którzy będą sprawdzać czy pies nadaje się do dogoterapii. Jest to okrąg do bezpiecznego pobytu psa każdej wielkości i rasy. Jednocześnie miejsce do treningu coraz popularniejszego sportu jakim jest Rally-o.

Ogród do psiej aktywności - Czoko- fot. Marcin Malcherek
Ogród do psiej aktywności – Czoko- fot. Marcin Malcherek

Ponadto, 12-metrowa altana już cieszy oczy pięknymi odmianami róż. Na terenie ogrodu pasą się konie, bezpieczna ogrodzona przestrzeń zapewnia nam spokój. Powstało nowoczesne oświetlenie. Całość dopełniają nowe alejki, ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery.

Ogród polisensoryczny - fot. MC

Ogród ma określony rytm: rano bawią się w nim uczniowie okolicznych szkół i przedszkoli, a po południu tłumnie przybywają mieszkańcy miasta. – Budowa tego ogrodu to w dużej mierze zasługa Iwony Durek pani dyrektor ZSS nr 4. Włożyła w ten projekt masę energii i zaangażowania za co jej serdecznie dziękuję. To piękne miejsce jakiego zazdroszczą nam inne miasta. Ogród jest ogrodzony ale dostępny dla wszystkich mieszkańców. Zadbaliśmy także o to był objęty monitoringiem – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Budowa ogrodu kosztowała ponad 3 mln zł. Mogą z niego korzystać zarówno mieszkańcy miasta, jak i uczniowie pobliskiej szkoły.

– Cieszę się, że w naszym mieście powstało takie miejsce. To idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu zarówno dla młodszych, jak i starszych mieszkańców. Teraz także mogę tu przychodzić zarówno z dzieckiem, jak i psem, który ma miejsce, aby poszaleć – powiedziała nam pani Ania, mieszkanka Sosnowca. – Oby tylko nikomu nie przyszło do głowy zniszczyć to co tu powstało. Byłoby szkoda – dodała.

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

  1. Mam nadzieję, że UM ma przygotowaną już jakąś działeczkę pod działalność typu kawiarnia?
    Bo szkoda aby paru PLN nie przyrobić…

  2. Panie Prezydencie co z Bulwarami Przemszy, które będą łoczyć Park Sielecki z Parkiem Harcerskim? Nie widać jeszcze wkopanej pierwszej łopaty a miały być gotowe na koniec wakacji….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here