Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Fotografii przygotowali kolejną inspirującą wystawę. Tym razem pokazują, jak bardzo zmienił się Sosnowiec. Wystawa „Sosnowiec 1918-2018” robi wrażenie.

W tym roku członkowie Stowarzyszenia Miłośników Fotografii byli wyjątkowo często widziani na terenie Sosnowca, zbierając materiał do kolejnej wystawy. Najpierw przeprowadzili kwerendę w zbiorach Muzeum w Sosnowcu i innych kolekcjach, wybrali archiwalne fotografie miasta, po czym zrobili współczesne zdjęcia tych samych miejsc.

– Porównanie robi wrażenie i pokazuje, jak bardzo zmieniło się miasto, choć są także jego fragmenty, które oparły się czasowi i zachowały niemal identyczne jak przed laty – opowiada Joanna Bratko-Lityńska.

Większość zdjęć archiwalnych wykorzystanych do wystawy pochodzi z Muzeum w Sosnowcu. – Materiał uzupełniły też zbiory pani Hanny Dobieckiej, rodziny pana Zbigniewa Krawczyka, Śląskiej Biblioteki Cyfrowej oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego – wymienia prezes stowarzyszenia.

Wernisaż wystawy fotograficznej pod tytułem „Sosnowiec 1918-2018” odbędzie się 28 czerwca w Energetycznym Centrum Kultury w Sosnowcu. Początek o godzinie 18.30. – Zdjęcia będą pokazane parami w zestawie stare-nowe, a każda z par zdjęć zostanie opatrzona zwięzłym opisem, który zawsze zawierać będzie lokalizację prezentowanego miejsca i datę wykonania archiwalnego zdjęcia. Wszystkie współczesne zdjęcia zostały zrobione w 2018 roku – wyjaśnia Joanna Bratko-Lityńska.

Tygodnik Twoje Zagłębie jest patronem medialnym wydarzenia.

Dworzec PKP w Sosnowcu:

Dworzec kolejowy w Sosnowcu - fot. Muzeum SosnowiecDworzec PKP - fot. Wiesława Stawarz

Ulica Modrzejowska:

Ulica Modrzejowska w Sosnowcu - fot. Muzeum SosnowiecUlica Modrzejowska w Sosnowcu - fot. Wojciech Skórka

Dawne zabudowania kopalni Hrabia Renard:

Widok na dawne zabudowania kopalni Hrabia Renard - fot. Muzeum SosnowiecWidok na dawne zabudowania kopalni Hrabia Renard - fot. Joanna Kawoń

Kamienice przy ul. Miłej. Obecnie u. Jana Kiepury:

Kamienice przy ul. Miłej - fot. Muzeum SosnowiecMiejsce po kamienicach przy ul. Miłej. Obecnie-ul.J.Kiepury

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here