Polskie Koleje Państwowe chcą tchnąć nowe życie w zabytkowy budynek dworca w Dąbrowie Górniczej, który od lat stoi zamknięty.

Obiekt od lat nie jest użytkowany i popada w ruinę. Jeszcze do 2010 roku czynne w nim były kasy biletowe. Sam budynek jest w bardzo złym stanie technicznym. Od wielu lat czeka na kogoś, kto miałby odrobinę chęci, by go wyremontować i przywrócić mu dawny wygląd. Wkrótce ma się to zmienić.

– 14 lutego 2017 trójstronne porozumienie o współpracy dotyczącej remontów dworców i stworzenia centrów przesiadkowych w śródmieściu Dąbrowy Górniczej i Gołonogu zostało zaakceptowane przez sygnatariuszy, czyli dąbrowski Urząd Miejski, PKP S.A. i PKP PLK S.A. – mówią przedstawiciele miasta.

Zgodnie z planami miasta i spółek kolejowych, zamknięty od lat budynek w centrum ma szanse stać się nowoczesnym węzłem komunikacyjnym. Będzie on pełnił funkcję dworca kategorii wojewódzkiej. Oznacza to, że znajdzie się w nim m.in. poczekalnia, kasy, węzły sanitarne oraz punkt obsługi rodzica z dzieckiem. – Będzie on również dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych – dodają przedstawiciele PKP.

Przy okazji przebudowy dworca, PKP planuje też budowę przejścia podziemnego, które połączy obiekt z peronem.

– Zależy nam na jak najszybszym rozpoczęciu projektowania, ponieważ przebudowy dworców chcemy połączyć z budową centrów przesiadkowych i dopasowaniem dąbrowskiego układu komunikacyjnego dla potrzeb zrównoważenia wszystkich uczestników ruchu, czyli samochodów prywatnych, transportu publicznego, rowerzystów i pieszych – mówi Marcin Bazylak, zastępca prezydenta odpowiedzialny za inwestycje.

Wyremontowany zostanie również dworzec w Gołonogu.

Skomentuj przez Facebook

9 KOMENTARZE

  1. Wszystko fajnie ale co z dworcem w Ząbkowicach? Dziwne że nikt nie uwzględnił go w planach przesiadkowych. Raz stacja węzłowa mająca połączenie z Krakowem dwa okno na Jurę i bliskie położenie Pogorii.

    • Trzy – ma chyba faktycznie największą wartość zabytkową spośród tych trzech najważniejszych dąbrowskich dworców…

  2. Coś mi się tu nie zgadza. Mowa o budynku gdzie były kasy biletowe (dawna ekspedycja) ale na zdjęciu widać wyraźnie budynek dworcowy (administracyjny) przy peronie. Więc który ma być zmodernizowany, Pani Moniko?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here