Polskie Koleje Państwowe chcą tchnąć nowe życie w zabytkowy budynek dworca w Dąbrowie Górniczej, który od lat stoi zamknięty.

Obiekt od lat nie jest użytkowany i popada w ruinę. Jeszcze do 2010 roku czynne w nim były kasy biletowe. Sam budynek jest w bardzo złym stanie technicznym. Od wielu lat czeka na kogoś, kto miałby odrobinę chęci, by go wyremontować i przywrócić mu dawny wygląd. Wkrótce ma się to zmienić.

– 14 lutego 2017 trójstronne porozumienie o współpracy dotyczącej remontów dworców i stworzenia centrów przesiadkowych w śródmieściu Dąbrowy Górniczej i Gołonogu zostało zaakceptowane przez sygnatariuszy, czyli dąbrowski Urząd Miejski, PKP S.A. i PKP PLK S.A. – mówią przedstawiciele miasta.

Zgodnie z planami miasta i spółek kolejowych, zamknięty od lat budynek w centrum ma szanse stać się nowoczesnym węzłem komunikacyjnym. Będzie on pełnił funkcję dworca kategorii wojewódzkiej. Oznacza to, że znajdzie się w nim m.in. poczekalnia, kasy, węzły sanitarne oraz punkt obsługi rodzica z dzieckiem. – Będzie on również dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych – dodają przedstawiciele PKP.

Przy okazji przebudowy dworca, PKP planuje też budowę przejścia podziemnego, które połączy obiekt z peronem.

– Zależy nam na jak najszybszym rozpoczęciu projektowania, ponieważ przebudowy dworców chcemy połączyć z budową centrów przesiadkowych i dopasowaniem dąbrowskiego układu komunikacyjnego dla potrzeb zrównoważenia wszystkich uczestników ruchu, czyli samochodów prywatnych, transportu publicznego, rowerzystów i pieszych – mówi Marcin Bazylak, zastępca prezydenta odpowiedzialny za inwestycje.

Wyremontowany zostanie również dworzec w Gołonogu.