Amazon wybuduje w Polsce piąte centrum logistyczne. Amerykański koncern postawi je w Sosnowcu.

W poniedziałek amerykański koncern Amazon potwierdził budowę centrum logistycznego w Sosnowcu. Będzie to już kolejny taki obiekt w Polsce. Wcześniej powstały one w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku. Trwa także budowa w Kołbaskowie w Zachodniopomorskiem.

Wartość dotychczasowych inwestycji Amazona w naszym kraju to ponad 3 miliardy złotych. Koncern zatrudnia na stałe 7 tys. pracowników.

Centrum logistyczne w Sosnowcu ma zacząć działać pod koniec 2017 roku i będzie obsługiwać klientów kupujących odzież i obuwie. Generalnym wykonawcą inwestycji została spółka Panattoni Europe.

– Od 2014 roku zainwestowaliśmy ponad 3 miliardy złotych, utworzyliśmy tysiące etatowych miejsc pracy i zachęciliśmy setki sprzedawców z Polski, żeby rozwijali swoje firmy korzystając z programu Sprzedawaj na Amazon. Z wielką radością staniemy się częścią społeczności Sosnowca – powiedział Steven Harman, dyrektor operacyjny Amazon.

Zatrudnieni w sosnowieckim centrum amerykańskiego giganta będą mogli liczyć na atrakcyjny pakiet wynagrodzeń oraz świadczeń dodatkowych.

– Naszym pracownikom będziemy oferować konkurencyjne pensje i bardzo atrakcyjne pakiety świadczeń dodatkowych. Zależy nam także na budowaniu niezwykłej atmosfery pracy i stwarzaniu licznych możliwości rozwoju kariery w naszej dynamicznej globalnej organizacji. Będziemy ściśle współpracować z najlepszymi uczelniami w regionie, aby zachęcić najbardziej utalentowanych absolwentów do tego, by dołączyli do nas i w przyszłości to oni zarządzali naszą firmą – dodał Steven Harman.

Nowy obiekt w Sosnowcu będzie istotnym elementem sieci centrów logistyki e-commerce Amazon, zlokalizowanych w siedmiu krajach europejskich. Pracownicy nowego centrum przy pomocy rozwiązań technologicznych Amazon będą odbierać, pakować i wysyłać do klientów obuwie i odzież.

– Bardzo cieszymy się, że tak innowacyjna firma jak Amazon zdecydowała się otworzyć nową inwestycję w Sosnowcu. Jesteśmy przekonani, że ta decyzja będzie miała duży wpływ na rozwój naszego miasta i regionu. Cieszę się, że Sosnowiec stał się atrakcyjny dla tak dużych i prężnie działających inwestorów, którzy jednocześnie dadzą naszym mieszkańcom miejsca pracy. Z kolei wiele małych i średnich przedsiębiorstw skorzysta z potencjału sprzedażowego Amazon. W tym miejscu chciałbym także podziękować firmie Panattoni Europe za realizację inwestycji i bardzo dobrą współpracę z miastem – powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Spółka nie ujawnia wartości nowej inwestycji.

Jak oceniasz sytuację w starostwie będzińskim?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

17 KOMENTARZE

 1. Dramat i jeszcze raz dramat! Znajomy pracował w Bielanach koło Wrocka w Amazonie i jego najdelikatniejsze słowo na tę firmę to „Auschwitz”. Typowy obóz pracy gdzie pomiata się ludźmi, a pensje są kiepskie, zwłaszcza na niższych stanowiskach. Dlaczego tuż za Brynicą powstają nowoczesne biurowce (KTW, Silesia Star, A4 Business Park, Silesia Businnes Park, Brynów Center, Grand Central, itd, itp) z pracą dla wykształconych menedżerów i ambitnych pracowników? Tymczasem w Sosnowcu jesteśmy zdani na tego typu firmy, które tylko potrafią wycyckać i zeszmacić pracownika, wykonującego najprostsze prace. W dodatku Chęciński się tym chwali.

  • Nie chcesz, nie pracuj. Porównanie do Auschwitz pokazuje obraz inteligencji znajomego i osoby powtarzającej takie bzdety.

   Droga umysłowa amebo – aby nawet zarządzać tym tysiącem osób, potrzebna jest kadra menadżerska, a także logistyka na wysokim poziomie, a za Amazonem przyjdą następni i wspomnisz te słowa zapewne już niedługo

   • W takim razie porozmawiaj z osobami które pracują w polskich oddziałach Amazona. Ludzie z nich uciekają i są zastępowani np. Ukraińcami. a kadry menedżerskiej jest tam garstka, w dodatku głównie spoza tych miejscowości. Często maja umowy poprzez agencje pracy, co miesiąc przedłużane. Jak wolisz pracować niewolniczo za grosze pod amerykańskim butem, to Twoja sprawa. Staliśmy się po prostu tanią siłą roboczą dla tej nieszczęsnej Silesii. Kto tego nie widzi, jest ślepy!

  • Dodaj, że za najniższą krajową plus ewentualnie jakaś drobna premia frekwencyjna 200zł za niekorzystanie z urlopów na żądanie i L4.

   • Zapewne, być może itd… bez szczegółów, w oparciu o internetowe ploty i hejty. Załóżcie własne biznesy, zatrudniajcie ludzi i płaćcie im – wtedy zobaczymy, co napiszecie.

    Albo żyjcie z zasiłków i 500+, wtedy czas na komentarze na forach na pewno zostanie

 2. Mało to obozów pracy w Zagłębiu? Nie będę podawał nazwy, ale opiszę wam jeden z nich:
  – przerwa 15 minut z zegarkiem w ręku co do sekundy.
  – zakaz palenia na terenie zakładu (nie ma wyznaczonej palarni).
  – zakaz wnoszenia telefonu na halę (kontrolują czujnikami czy aby na pewno nie wnosisz).
  – ciągła obserwacja i inwigilacja (kamery, przełożeni).
  – nie wolno Ci się zatrzymać na chwilę. Gdy stoisz to znaczy, że nie wykonujesz pracy i zaraz dostajesz upomnienie. Nawet, gdy pracę już wykonałeś, dalej masz biegać, choćby w kółko bez celu.
  – umowa przez Agencję Pracy Tymczasowej.
  – umowa przedłużana co miesiąc.
  – za chorobowe wylatujesz z pracy.
  – najniższa krajowa.

  Skąd biorą się ludzie którzy tam pracują? Zatrudniają się na próbę (nie wiedzą nic o firmie w której będą pracować). Przetrwają tylko najtwardsi z nożem na gardle. Twardziele wytrzymują miesiąc, inni dają sobie spokój po kilku dniach.

  • Zakaz palenia w pracy i wymaganie od pracownika wypelniania zawartych w umowie obowiazkow to „oboz pracy”? Co do poborow – ile wg Pana/Pani powinien zarabiac w Polsce czlowiek wykonujacy prosta prace, ktora w sasiednich krajach wykonuja roboty w obliczu np. faktu iz mlody lekarz rezydent zarabia 2300?

   • Proste prace? Czyli tylko lekarze i im podobni wykonują „prace skomplikowane”?

    Dziś już nie potrzeba robotników bez kwalifikacji, bo ich pracę jak sam zauważyłeś wykonują automaty. Potrzebni są za to robotnicy z kwalifikacjami, uprawnieniami elektrycznymi, papierami na suwnicę i wózek widłowy, a najlepiej jakby jeszcze kilka języków znali. Teraz takiego robotnika z uprawnieniami, doświadczeniem i 10 letnim stażem pracy pracodawca wycenia na 2000-2200zł. Nie ma się co dziwić, że ludzie uciekają na Zachód.
    Piszesz, że pracownik ma wypełniać umowę. Tak, wypełniam umowę, ale jak zrobię wszystko co do mnie należy, to wytłumacz mi dlaczego jakiś pseudo kierownik wrzeszczy mi nad głową, żebym nie stał tylko coś robił. Jak zapytam co, to mi mówi pozamiataj, a ja przed chwilą skończyłem właśnie zamiatać po skończonej pracy. Czy ja jestem idiotą, czy ten kierownik? To nie jest obóz pracy?

    Inna sytuacja, wchodzi sam dyrektor na halę i wali tekst: „Jak ja wchodzę na halę to moglibyście przynajmniej udawać, że coś robicie”. Czy to jest normalne zachowanie, czy też poniewieranie pracownikiem?

    Powiesz, nie podoba ci się, to się zwolnij. Zwolniłem się, mam inną pracę, ale jednak denerwuje mnie, że takie zjawisko występuje, a kadra kierownicza często podchodzi do pracownika jak do debila bez szkoły, tak samo jak Ty to robisz, próbując udowodnić, że lekarz zarabia mało, a przecież powinien więcej, bo dyplom lata nauki, odpowiedzialność to się należy, a co robolowi to już się nic od życia nie należy? My też ciężko pracujemy i również odpowiedzialnie i chcielibyśmy, żeby podchodzono do naszej pracy z takim samym szacunkiem, bo żadna praca nie hańbi.

   • „ile wg Pana/Pani powinien zarabiac w Polsce czlowiek wykonujacy prosta prace”
    Tyle aby nie martwić się o przeżycie do pierwszego do pierwszego…

 3. Gdzie to dziadostwo będzie? Przy Inwestycyjnej ? Rano na S 1 nie można wjechać tyle Tirów z Biedry. blokuje drogę. Autobus 160 pomyka po chodniku. Nasrali firm,a infrastruktura żadna.

 4. Córka u nich pracowała, niestety opinie o tym pracodawcy są złe i nie są one bezpodstawne. Poczytajcie w sieci jaki tam panuje wyzysk, nie wiem czy mamy się z czego cieszyć, że taka firma otwiera się u nas.

 5. Nie ważne czy dobre zarobki czy złe, chodzi o sam prestiż dla Sosnowca oraz o znaczące zmniejszenie dość sporego bezrobocia. Nie narzekajcie, 3k miejsc pracy piechotą nie chodzi, i trzeba umieć to docenić.

  • Wolę jeździć z Sosnowca do Dąbrowy do Brembo czy Saint-Gobain i tam zmniejszać bezrobocie. Może kokosów w tych firmach się nie zarobi, ale na pewno w Amazonie lepiej nie zapłacą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here