W kieszeni trzymał władze Kolumbii, a dostarczana przez niego kokaina opanowała niemalże cały amerykański czarny rynek. Mural z podobizną najsłynniejszego bossa kartelu z Medellin – Pablo Escobara, zdobi jedną ze ścian kamienicy na Środuli w Sosnowcu.

Pablo Emilio Escobar Gaviria – kolumbijski baron narkotykowy, który stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie dzięki przemytowi kokainy do USA i innych państw. Nazywano go „królem kokainy”. Był jednym z najpotężniejszych, a jednocześnie najbardziej bezwzględnych i brutalnych baronów narkotykowych w historii. Z drugiej strony za pieniądze z handlu kokainą budował szpitale i przytułki dla bezdomnych.

Escobar zginął 2 grudnia 1993 roku podczas policyjnej zasadzki na kryjówkę w Medellin. Według policji „król kokainy” został zastrzelony przez antyterrorystów, ale inna wersja zakłada, że popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę.

Co istotne, do tej pory tak naprawdę nie wiadomo, co stało się z miliardami zgromadzonymi przez Escobara. Jego syn –  Sebastian Marroquin twierdzi, że wszystko wydano na wojnę z rządem i łapówki.

Podobizna najsłynniejszego bossa kartelu narkotykowego z Kolumbii od jakiegoś czasu zdobi jedną ze ścian kamienicy na Środuli w Sosnowcu.

Pod muralem podpisała się grupa Koneserzy Sztuki, która jest przede wszystkim znana z inicjatyw artystycznych akcentujących wsparcie dla klubu sportowego Zagłębie Sosnowiec.

fot. Tomasz Grząślewicz

Skomentuj przez Facebook

14 KOMENTARZE

 1. Łał to jest fascynujące … A czy w mieście nie ma naprawdę poważniejszych spraw że redakcja TZ zajmuje się takimi pierdołami ???

 2. Event goni event, to najlepsze, tamto najfajniejsze, nawymyślane dupereli, wodotryski i igrzyska.
  Byle bardziej kolorowo, głośno i żeby się „coś” działo. Wodne slalomy i narciarskie stoki!
  W dupę se wsadźcie te wszystkie PR-owe bzdety!
  Do roboty! Drogi załatać, bo jeździ się po tym mieście jak po gruzowisku i drogach gruntowych.
  Chodniki naprawić! Ogrzewanie dać ludziom jakieś cywilizowane, to i odetchnąć będzie można.
  Transport miejski ożywić. Coś dla pokoleń!
  Ale nie! Jeden z drugim mają obliczone na czas kadencji. A po was? Choćby potop?

 3. Głos rozsądku dotyczy całokształtu.
  Również tego, że lokalne, przepraszam za wyrażenie na wyrost, media, wolą być tubą propagandową na garnuszku samorządowych bonzów, niż niezależnymi rzemieślnikami rzetelnego dziennikarstwa.
  Między innymi stąd relacje z – nomen omen – malowania trupa, zamiast konkretów.
  Niech sobie tam będzie mural. Byle na spełniającej normy izolacji cieplnej, nie łuszczącej się, solidnej ścianie.
  W tym mieście przydałoby się paru pozytywistów. I ich pracy u podstaw.
  A nie pacykarzy z wiadrami pudru.
  Brudną dupę trzeba umyć. A nie perfumować.

  • Ostro 😀

   Na początek wystarczyłby spychacz do likwidacji opuszczonych bud, budek, chlewików, płotków.

   Na wprost akademików Farmacji przy głównej ulicy stoi od lat RUINA!!!!
   Te kontenery na odzież porozstawiane jak psie gówna…
   itd

 4. Puder nie puder ale swoje robi…wystarczy posłuchać ludzi na ulicy jakie to zachwyty że w Sosnowcu tyle się robi, normalnie megapolis nam rośnie. Skończą się pieniądze z UE to zacznie się kwik i zostaną kredyty do spłacenia. Póki co nie rośnie stadion… i to jest dobra wiadomość (oby było jak za K.G. z tymi obietnicami ) bo i nie będzie trzeba ogłaszać niewypłacalności za jakiś czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here