Dni Dąbrowy Górniczej to najbardziej oczekiwana miejska impreza plenerowa. Trzy dni znakomitej zabawy i niepowtarzalnej atmosfery, z udziałem muzyków polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Kogo w tym roku usłyszymy?

Tegoroczne Dni Dąbrowy Górniczej, które odbędą się w ostatni majowy weekend (25-27) zapowiadają się naprawdę ekscytująco. Będą to trzy dni przepełnione muzyką, młodością i energią. Świeże dźwięki, relaks i dwie sceny – w parku Hallera i w Fabryce Pełnej Życia.

W tym roku święto miasta już po raz drugi zagości w Fabryce Pełnej Życia. Tam zabrzmią dźwięki z pogranicza elektroniki, reggae, rapu i rocka. Usłyszymy wykonawców z Polski, Anglii, a nawet rodem z Wysp Zielonego Przylądka. 25 i 26 maja na fabrycznej scenie wystąpią Zalewski, Fisz Emade, Zion Train, Bitamina, Rebeka i Ørganek.

Dąbrowa Górnicza, jak od wielu lat, świętować będzie również w parku Hallera. 26 i 27 maja zagrają tam Junior Stress, Jamal, Afromental, Kasia Cerekwicka i Ewelina Lisowska. Nie zabraknie też lokalnych akcentów, czyli występów Miejskiej Orkiestry Dętej, Sojka Band oraz przeglądu piosenki „Dotyk dźwięku”.

PROGRAM:

Fabryka Pełna Życia

25.05 piątek
18.30 Zalewski
20.00 Fisz Emade
21.30 Zion Train
26.05 sobota
18.30 Bitamina
20.00 Rebeka
21.30 Ørganek

Park Hallera

26.05 sobota
17.00 Sojka Band
18.30 Junior Stress
20.00 Jamal
21.30 Afromental
27.05 niedziela
16.00 Miejska Orkiestra Dęta
17.30 Dotyk dźwięku
19.30 Katarzyna Cerekwicka
21.00 Ewelina Lisowska

Krzysztof Zalewski – muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, tekściarz, uważany za jednego z najlepszych wokalistów w Polsce. Po wydaniu debiutanckiej płyty Pistolet zniknął na 9 lat z pierwszego planu. W 2013 roku powrócił z autorską, trudną do zakwalifikowania płytą „ZELIG”, którą zebrał bardzo dobre recenzje i zyskał liczne grono fanów. Najnowszym „dzieckiem” Krzysztofa jest płyta „Zalewski śpiewa Niemena” wydana w styczniu 2018 roku.

Fisz Emade Tworzywo – jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2001 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub okołohiphopowo-eklektycznej. W wersji koncertowej występują jako FISZ EMADE TWORZYWO w mocno poszerzonym składzie wsparci znakomitymi muzykami.

Zion Train to pionierski zespół future dub i pierwszy, który przywiózł do Polski tego typu brzmienia. Należą do największych światowych gwiazd działających na styku reggae i nowoczesnej elektronicznej muzyki klubowej. Jego założycielem i mózgiem jest DJ Perch. Oprócz niego, na scenie zobaczymy wokalistę Dubdadda oraz 2-osobową sekcję dętą. Gościem będzie po raz pierwszy występująca z nimi w Polsce Nish Wadada. Mieszka na stałe w Holandii, ale jej korzenie to Wyspy Zielonego Przylądka.

Bitamina powstała z przyjaźni i miłości do muzyki. Słychać to w tekstach i w produkcji bitów. Ich pierwszym albumem są „Listy Janusza”, utrzymane w stylistyce eksperymentalnego hip-hopu, ocierające się o jazz. W 2014 ukazał się „Plac Zabaw”. Na instrumentalnym „C” artyści pokazali kunszt w tworzeniu ciekawych i połamanych bitów, zaskakują samplami i jazzowym klimatem. Kolejna produkcja to „Kawalerka” – album bardziej piosenkowy, opowiadający o potknięciach i pierwszych krokach stawianych samemu, krok poza dziecinne podwórko.

Od wydania debiutanckiej płyty „Hellada” REBEKA (Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny) konsekwentnie umacnia swoją pozycję na polskim rynku muzycznym. Zdobyli tytuł Płyty Roku 2013 przyznawany przez Gazetę Wyborczą, zagrali kilkaset koncertów w Polsce i za granicą. Zespół w nietuzinkowy, wieży sposób łączy muzykę elektroniczną z ambitnym popem. Ich ostatni album „Davos” pełen różnorodnych piosenek – od melancholijnych po klubowe energetyczne brzmienia umocnił pozycję REBEKI na polskim rynku muzyki klubowej.

Formacja ØRGANEK powstała w roku 2013 z inicjatywy Tomasza Organka, początkowo jako Power Trio. Rok później do Adama Staszewskiego (bas) oraz Roberta Markiewicza (perkusja) dołączył klawiszowiec, Tomasz Lewandowski. Jeszcze tego samego roku grupa wydała swój debiutancki album pt.”Głupi”, który przebojem wtargnął na rynek muzyczny w Polsce. Obecnie zespół podczas koncertów prezentuje materiał z drugiego albumu pt. „Czarna Madonna”.

Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej powstała w 1999 roku. Utworzona została na bazie orkiestry Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych DAMEL. Obecnie liczy około 45 muzyków Od momentu powołania, działa przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W swoim repertuarze ma utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej czy biesiadnej.

Junior Stress wychowany został w domu pełnym muzyki – jego rodzice i najbliższa rodzina to założyciele najstarszego polskiego reggae sound systemu Love Sen-C Music. Pod skrzydłami krewnych i znajomych nabierał wiedzy o muzyce i swobody na scenie. W 2008 r ukazała się solowa płyta Stressa, nazwana „L.S.M”. Równolegle powstaje Sun El Riddim Band, zespół z którym Junior zaczyna grać swój koncertowy repertuar. Druga płyta pt. „Dzięki” ukazała się w sierpniu 2013. Junior Stress od początku doceniany jest zarówno przez ludzi ze sceny reggae i hip hop, co pokazuje lista artystów i producentów z którymi współpracował, są to m.in. Eastwest Rockers, Marika, Grubson, usłyszeć go można też na ostatniej płycie Hemp Gru.

Historia Jamala rozpoczęła się w 1999 roku, kiedy dwóch muzyków pochodzących z Radomia: Tomasz „Miód” Mioduszewski i Łukasz Borowiecki rozpoczęli współpracę, tworząc głównie kawałki rapowe. W 2005 roku ukazał się debiutancki krążek „Rewolucje”, na którym znalazły się utwory reggae, raggamuffin, hip-hop, a nawet kawałki inspirowane jazzem. Obecnie zespół promuję czwartą płytą „1994”. Tomek Mioduszewski wraca na niej do swoich młodzieńczych inspiracji muzycznych, ale przepuszcza je przez wrażliwość dojrzałego faceta i doświadczonego artysty.

Afromental to siedmiu pełnych energii i bardzo uzdolnionych facetów. Muzyka, którą tworzą to wypadkowa inspiracji wszystkich członków zespołu, stylistycznie to mieszanka głównie rocka, hip-hopu, rapcore’u. Debiutancki album zatytułowany „The Breakthru” (2007) został bardzo dobrze przyjęty przez słuchaczy i krytyków muzycznych. Ostatnia płyta Afromental, o tytule „Mental House”, to podkreślenie niezależnego charakteru i niepowtarzalnego muzycznego stylu zespołu. Na płycie słychać groove i flow z pogranicza hip-hopu i soulu, ale daje się zauważyć ewidentną fascynację muzyków ciężkimi gitarowymi brzmieniami.

Orkiestra rozrywkowa Sojka Band powstała jesienią 2004 roku. Jej nazwa pochodzi od nazwiska założyciela grupy – Jerzego Sojki – wielokrotnie utytułowanego znanego muzyka, multiinstrumentalisty, doświadczonego dyrygenta oraz aranżera opracowań muzycznych wszystkich utworów wykonywanych przez orkiestrę. Repertuar grupy jest niezwykle urozmaicony. Grają standardy muzyki jazzowej i tanecznej, ale także muzykę latynoamerykańską, utwory wokalnoinstrumentalne, a nawet autorskie aranżacje muzyki klasycznej.

11. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Niewidomych „Dotyk dźwięku”. Tegoroczny koncert pod hasłem „Big Beatowy zawrót głowy” zabrzmi największymi przebojami szalonych lat 60. Zaproszeni przez dąbrowską Fundację „Wygrajmy Razem” (współorganizator przedsięwzięcia) artyści z całego kraju zaśpiewają piosenki z repertuaru między innymi Niebiesko-Czarnych, Czerwonych Gitar, Czesława Niemena, Karin Stanek czy Piotra Szczepanika. Akompaniujący artystom zespół muzyczny ECHOTOWN zadba o to, by aranżacje utworów jak najbardziej oddawały klimat niepowtarzalnego stylu big beat, który królował w muzyce niemal 60 lat temu.

Kasia Cerekwicka – wokalistka i autorka tekstów, kompozytorka. Jej płyty to za każdym razem odzwierciedlenie własnych przeżyć. Nie raz zaskakiwała na swoich albumach zmysłowym, wręcz intymnym klimatem, zawierającym wiele osobistych wyznań. Kasia pozostaje wierna muzyce pop oraz producentowi i kompozytorowi Piotrowi Siejce.

Ewelina Lisowska – piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. Debiutancki minialbum pt. Ewelina Lisowska ukazał się 7 sierpnia 2012 roku. Pod koniec lipca 2016 wydała singiel „Prosta sprawa”, który zapowiadał jej trzecią płytę studyjną. Premiera albumu, zatytułowanego „Ponad wszystko”, odbyła się 4 listopada tego samego roku. W czerwcu 2017 zaprezentowała teledysk do utworu „W sercu miasta”, zapowiadającego jej czwarty album studyjny.

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

  1. Współczuję mieszkańcom bloków na Kościuszki, którzy mają małe dzieci i imprezę pod oknem. Tyle jest miejsca w mieście, a Prezydent nie dba o mieszkańców osiedli.

  2. To trzeba było sobie kupić mieszkanie na peryferiach, a nie w centrum , Dąbrowa Górnicza o godzinie 20 zamiera, nic się w niej nie dzieje jak jest to w innych miastach .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here