echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

W Wojkowicach trwa trzydniowa żałoba ku czci zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W środę, 16 stycznia, burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba zarządził trzydniową żałobę. W tym czasie opuszczone są do połowy masztu flagi miasta na budynkach zajmowanych przez urząd oraz miejskie jednostki organizacyjne.

Burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba zwrócił się też z apelem do organizatorów wszelkich imprez o charakterze rozrywkowym o ich odwołanie bądź ograniczenie.

O wprowadzeniu trzydniowej żałoby w mieście burmistrz poinformował w środę. Na Twitterze opublikował też skan zarządzenia o ogłoszeniu „żałoby na terenie miasta Wojkowice w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza”.

Paweł Adamowicz nie żyje – fot. UM Gdańsk
Paweł Adamowicz nie żyje – fot. UM Gdańsk

Atak na prezydenta

Prezydenta Pawła Adamowicza zaatakował w niedzielę 27-letni Stefan W., który wszedł na scenę WOŚP w Gdańsku i zadał trzy ciosy nożem. Prezydent Adamowicz przez 30 minut był reanimowany na scenie, później przetransportowano go do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie trafił na stół operacyjny.

echo adrotate_group(8, 0, 0, 0);

Operacja trwała pięć godzin. Lekarze mówili, że stan prezydenta Gdańska jest bardzo poważny. W poniedziałek po godz. 14 ogłosili, że przegrali walkę o jego życie.

– Nie żyje wspaniały człowiek i świetny menager Brak słów, bo to przecież mogło spotkać każdego z nas, niezależnie od tej brutalnej „polityki”. Wyrazy współczucia dla rodziny i Gdańska, bo odszedł mąż i ojciec – napisał Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic.

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę (19 stycznia).

Żałoba narodowa w całym kraju

Żałoba będzie obowiązywać od piątku od godziny 17.00, to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.00. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

Paweł Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 w Gdańsku. W latach 1990–1993 był prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego. Rok później został przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. W 1998 roku po raz pierwszy został prezydentem Gdańska. Rządził miastem przez 7385 dni. Odszedł 14 stycznia po ataku, do którego doszło w czasie 27. Finału WOŚP w Gdańsku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

WOŚP 2019. Samorządowcy żegnają prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);