W Wojkowicach trwa trzydniowa żałoba ku czci zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W środę, 16 stycznia, burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba zarządził trzydniową żałobę. W tym czasie opuszczone są do połowy masztu flagi miasta na budynkach zajmowanych przez urząd oraz miejskie jednostki organizacyjne.

Burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba zwrócił się też z apelem do organizatorów wszelkich imprez o charakterze rozrywkowym o ich odwołanie bądź ograniczenie.

O wprowadzeniu trzydniowej żałoby w mieście burmistrz poinformował w środę. Na Twitterze opublikował też skan zarządzenia o ogłoszeniu „żałoby na terenie miasta Wojkowice w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza”.

Paweł Adamowicz nie żyje – fot. UM Gdańsk
Paweł Adamowicz nie żyje – fot. UM Gdańsk

Atak na prezydenta

Prezydenta Pawła Adamowicza zaatakował w niedzielę 27-letni Stefan W., który wszedł na scenę WOŚP w Gdańsku i zadał trzy ciosy nożem. Prezydent Adamowicz przez 30 minut był reanimowany na scenie, później przetransportowano go do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie trafił na stół operacyjny.

Operacja trwała pięć godzin. Lekarze mówili, że stan prezydenta Gdańska jest bardzo poważny. W poniedziałek po godz. 14 ogłosili, że przegrali walkę o jego życie.

– Nie żyje wspaniały człowiek i świetny menager Brak słów, bo to przecież mogło spotkać każdego z nas, niezależnie od tej brutalnej „polityki”. Wyrazy współczucia dla rodziny i Gdańska, bo odszedł mąż i ojciec – napisał Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic.

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę (19 stycznia).

Żałoba narodowa w całym kraju

Żałoba będzie obowiązywać od piątku od godziny 17.00, to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.00. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

Paweł Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 w Gdańsku. W latach 1990–1993 był prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego. Rok później został przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. W 1998 roku po raz pierwszy został prezydentem Gdańska. Rządził miastem przez 7385 dni. Odszedł 14 stycznia po ataku, do którego doszło w czasie 27. Finału WOŚP w Gdańsku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

WOŚP 2019. Samorządowcy żegnają prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza