W poniedziałek, 20 stycznia, w Sosnowieckim Klubie Seniora wspólnie z uczestnikami projektu „Aktywne Centrum- Szansa dla Nas” obchodzony był Dzień Babci i Dziaka. W ramach uroczystości pokazano, jak współpracują seniorzy z dziećmi.

Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka obyła się w Klubie Seniora, prowadzonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu, gdzie we współpracy z Urzędem Miejskim zrealizowany został projekt „Aktywne Centrum- Szansa dla Nas”, w ramach którego odbywa się akcja „Sosnowiec łączy pokolenia”.

Celem akcji jest integracja międzypokoleniowa i wspólna aktywność kulturalna dzieci, młodzieży oraz seniorów. Osoby te mogą ze sobą współpracować oraz wymieniać się doświadczeniem.

– Aktualnie odbywają się tutaj warsztaty, gdzie dzieci wraz z seniorami wykonują prace plastyczne. Myślę, że dla jednej i drugiej grupy są to wartościowe zajęcia, z uwagi na to, że dzieci uczą się szacunku do osób starszych, a osoby starsze, zwłaszcza te które nie mają wnuków, są zadowolone, że mogą się z dziećmi pobawić i przekazać różne historie ze swojego życia. Jest to wartościowa wymiana doświadczeń – podkreśla Monika Holewa, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu.

Na co dzień, sosnowieccy seniorzy mogą korzystać tu z wielu zajęć. – W Klubie Seniora odbywają się różne zajęcia. Seniorzy uczą się tu języków obcych, mają różne warsztaty: plastyczne, kulinarne, a także grają w gry planszowe. Ponadto, organizowane są różne wydarzenia, takie jak dzień zdrowia, gdzie zaprosiliśmy specjalistów – były pomiary cukru, słuchu. Podejmujemy różnorakie zadania na rzecz seniorów, wykorzystujemy wszelki możliwy wachlarz usług dostępnych na rynku – zaznacza Monika Holewa.

Zajęcia przeznaczone są dla mieszkańców powyżej 65 roku życia. – Mamy stałą grupę, która przychodzi i aktywnie uczestniczy w każdych zajęciach i warsztatach, które się tutaj odbywają w ramach projektu– mówi Beata Barczyk, koordynator projektu. – Dzięki nim, seniorzy aktywizują się społecznie, zarówno wśród rówieśników, ale tez i młodzieży i dzieci. Zajęcia międzypokoleniowe dają im możliwość poznania siebie, czerpania z wzajemnych relacji bardzo pozytywnych przeżyć – dodaje.

Międzypokoleniowe zajęcia sprzyjają łamaniu barier orz poprawie relacji mieszkańców miasta w różnym wieku. – Korzystam także z innych zajęć. Uczę się, a zarazem mogę swoją wiedzę przekazać dzieciom. Lubie tu przychodzić. Nie dane było mi jeszcze zostać babcią, a tutaj mogę spotykać się z dziećmi. Dodatkowo uczę się, a zarazem mogę swoją wiedzę przekazać młodszym. Wzajemne relacje i uczenie się od siebie jest bardzo pozytywne – mówi pani Teresa, seniorka z Sosnowca.

Podobnego zdania jest także młodsze pokolenie. – Okazało się, że mimo dużej różnicy wieku mamy wiele wspólnych zainteresowań i możemy spędzać czas razem – powiedziała jedna z uczestniczek projektu. – Uczymy się wzajemnie wiele od siebie. To korzyść dla obu stron – podkreśliła.

Jakie korzyści płyną z międzypokoleniowej współpracy? Jest ich naprawdę wiele, m.in. integracja międzypokoleniowa, przełamanie barier we współpracy z osobami starszymi, czerpanie z doświadczenia i wiedzy starszych osób, przeciwdziałanie bierności seniorów, zwiększenie aktywności osób starszych, organizowanie czasu wolnego, kształtowanie odpowiednich postaw obywatelskich niezależnie od wieku, integracja środowiska oraz zwiększenie szacunku między pokoleniami.