Mikołaj Roznerski, Adriana Kalska, Piotr Szwedes i Joanna Liszowska wsparli akcję #PolskaBezPlastiku, którą w naszym regionie, już kilka miesięcy temu, zainicjował burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba.

Akcja #PolskaBezPlastiku zakłada wprowadzenie zakazu używania plastikowych sztućców, talerzyków i innych naczyń oraz słomek do napojów. Początkowo akcja miała jedynie zasięg lokalny. Burmistrz wprowadził w mieście zakaz używania w instytucjach miejskich plastikowych sztućców oraz opakowań, do tego samego nakłaniał także zarząd metropolii.

Tomasz Szczerba wnioskował także o podjęcie uchwały popierającej wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce za plastikowe butelki oraz rozważenie możliwości zakupu 41 automatów do recyklingu butelek PET i umiejscowienie ich w poszczególnych miastach tworzących metropolię.

Jego pomysł ma jednak nie ograniczać się jedynie do lokalnych samorządów, ale w przyszłości do całej Polski. Akcję popierają m.in. Mikołaj Roznerski, Adriana Kalska, Piotr Szwedes i Joanna Liszowska – znani polscy aktorzy. Włodarz Wojkowic nawołuje do dołączenia się do akcji całe społeczeństwo. – Trzeba powalczyć o lepsze jutro. Teraz! – podkreśla Tomasz Szczerba.

Warto podkreślić, że do 2021 roku na terenie Unii Europejskiej ma obowiązywać zakaz sprzedaży produktów jednorazowego użytku, takich, jak sztućce, talerzyki, słomki, rączki do balonów, patyczki do uszu czy też tworzywa ulegające oksydegradacji, pojemniki na żywność oraz styropianowe kubeczki.