Holding Opal Maksimum został nowym właścicielem zabytkowego gmachu dawnej Szkoły Realnej w Sosnowcu. Powstanie tu nowoczesny biurowiec.

Ufundowany pod koniec XIX wieku przez Henryka Dietla obiekt od lat stał pusty i czekał na nowego nabywcę. Przed laty w budynku przy ulicy Żeromskiego 3 mieściło się m.in. IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica oraz Wydział Techniki Uniwersytetu Śląskiego.

Miasto już kilkukrotnie próbowało sprzedać zabytkowy gmach, ale nie było chętnych. Ostatecznie w drodze rokowań nowym właścicielem został katowicki holding Opal Makimum. Zainteresowanych kupnem obiektu były także dwa inne podmioty.

Cena wywoławcza za nieruchomość wynosiła 650 600 złotych, ale ostatecznie została sprzedana za 820 tysięcy złotych.

– Opal Maksimum będzie miało 2,5 roku od momentu podpisania aktu notarialnego na rozpoczęcie prac i 4,5 roku na udostępnienie obiektu. Wszystkie prace toczyć się będą oczywiście pod ścisłym nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. W sumie w rokowaniach wzięło udział troje chętnych do zakupu zabytkowego budynku. Z informacji, które uzyskaliśmy docelowo stworzonych zostanie tam kilkaset miejsc pracy – powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Nowy właściciel zamierza zamienić zabytkowy gmach w biurowiec. Miałyby tam się mieścić tzw. start-upy dla młodych innowacyjnych firm.

Jak oceniasz służbę zdrowia w naszym regionie?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

4 KOMENTARZE

 1. Trochę spóźniony komentarz ale warto wspomnieć wpis na ten temat na konkurencyjnym forum : „Powtarzamy dla potomnych, zapamiętajcie !!!

  Szanowny Panie Chęciński

  Prezydencie, sprawa tego budynku to wielki WSTYD dla pana i pańskiej ekipy!

  Prędzej czy później wyjdzie to Panu bokiem! Nie zatuszujesz Pan tej plamy żadnymi stadionami.

  Opowiastki że nikt nie chciał „kupić” i dlatego „sprzedaliście” za nędzne grosze, jeszcze bardziej Was kompromituje.

  Ten budynek bardzo związany z Sosnowcem powinien zostać obiektem miejskim… dziwne że jakoś akurat w tej sprawie nie mieliście pomysłu.

  Nie tylko nam, sprawa sprzedaży „Staszica” strasznie śmierdzi!

  … a temu co go tak rozbawił ten wpis, przypominamy stare przysłowie – „ten się śmieje…”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here