Otwarty po niemal rocznej przebudowie Urząd Miasta w Czeladzi jest oszczędny i ekologiczny. Wszystko za sprawą instalacji fotowoltaicznej.

Otwarty 20 października Urząd Miasta w Czeladzi zmienił swoje oblicze nie tylko wizualnie, ale także praktycznie. Obiekt jest proekologiczny. Wszystko dzięki zamontowanej na dachu i południowej ścianie budynku instalacji fotowoltaicznej.

– Nasz nowy ratusz jest bardzo oszczędny. Postanowiliśmy pójść z duchem czasu i założyliśmy na budynku sporą ilość paneli fotowoltaicznych, których zadaniem jest uzyskanie energii elektrycznej – zaznacza Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Wnętrza Urzędu Miasta w Czeladzi - fot. MZ
Wnętrza Urzędu Miasta w Czeladzi – fot. MZ

Jak podkreślają urzędnicy, wspomniana instalacja pozwala na pokrycie ok. 30-40 proc. zapotrzebowania budynku na energię elektryczną.

Koszt instalacji wyniósł ok. 500 tys. złotych, z czego 85 proc. to dotacja z UE (z tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych). – Z naszych obliczeń, na podstawie przedstawionych przez wykonawcę faktur i zapisów wniosku aplikacyjnego wynika, że dotacja powinna wynieść minimum 320 tys. zł. Jednakże zabiegamy w Urzędzie Marszałkowskim o uznanie za kwalifikowane dodatkowych kosztów związanych z montażem paneli fotowoltaicznych. Jest to kwota rzędu 57 tys. zł. Jeżeli wszystko zostanie zakwalifikowane, to dotacja wyniesie sumarycznie około 380 tys. zł. Dokładne rozliczenie dotacji będzie znane po złożeniu wniosku końcowego o płatność i jego ocenie przez Urząd Marszałkowski. Nastąpi to nie wcześniej niż z końcem tego roku – wyjaśnia Małgorzata Skiba, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych.

Zobacz wnętrza Urzędu Miasta w Czeladzi

Ocieplają budynki komunalne

Jak się okazuje, to nie jedyna proekologiczna inwestycja w Czeladzi. W mieście sukcesywnie ocieplane są budynki komunalne.

– W 2017 roku ociepliliśmy już 13 budynków komunalnych. W dwóch poprzednich latach ociepliliśmy po 9 budynków. Do końca przyszłego roku chcemy ocieplić wszystkie budynki komunalne – mówi nam Zbigniew Szaleniec.

Wymienią oświetlenie uliczne

Urzędnicy planują także wymianę oświetlenia ulicznego na lampy LED-owe. Pozwoliłoby to obniżyć zużycie energii i zaoszczędzić około 80 tys. zł rocznie. – Jesteśmy już po przetargu i wkrótce rozpocznie się realizacja tego zadania. Wymienionych zostanie blisko połowa lamp. Poprawi się nie tylko jakość, ale także estetyka – podkreśla włodarz Czeladzi.

W Sosnowcu rusza największy w Polsce projekt wymiany oświetlenie

W Czeladzi mają nową wizytówkę. To wyremontowany Urząd Miasta [ZDJĘCIA]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here