W Będzinie mieszkańcy mogą skorzystać ze zwolnień z podatku od posiadania psa, czyli opłaty którą właściciele czworonogów zobowiązani są do uiszczenia raz w roku na poczet gminy.

Podatek od posiadania psa to podatek nałożony na właścicieli czworonogów. Jego wysokość ustalana jest przez gminy, jednak ograniczona przez rozporządzenie ministerialne. W 2018 roku górna granica wynosi 121,24 zł rocznie za jednego psa.

Co warte podkreślenia, nie każda gmina posiada obowiązek uiszczenia podatku od psa. Rada gminy w drodze uchwały ma prawo całkowicie zrezygnować z jej pobierania. Takie rozwiązanie zastosował np. Sosnowiec.

Podatek od posiadania psa wciąż obowiązuje w Będzinie, gdzie jego stawka wynosi 45 zł za pierwszego psa, a za każdego następnego 25 zł.

Kto jest zwolniony z opłaty za swojego czworonoga?

Jeśli pies został adoptowany ze schroniska, właścicielowi przysługuje rok zwolnienia z opłaty (licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu adopcji), natomiast przez trzy lata zwolnione będą osoby, które wszczepiły swoim pupilom mikrochip identyfikacyjny (licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu,w którym dokonano trwałego oznakowania).

– Mam nadzieję, że możliwość zwolnienia z podatku od psa właścicieli, którzy wszczepili swojemu zwierzęciu mikrochip i zarejestrowali go w bazie danych zachęci do tego typu praktyk znacznie więcej osób – mówi Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

Obecnie, chip uznawany jest za najskuteczniejszy sposób oznakowania psa, który może wykonać lekarz weterynarii. Posiada on niepowtarzalny kod, który po zarejestrowaniu w bazie danych wiąże kod z danymi zwierzęcia, co pozwala na jego identyfikację.

Zaczipowanie psa daje przede wszystkim możliwość jego szybkiej identyfikacji w przypadku kiedy nasz pupil się zgubi. Jest też konieczne jeżeli chcemy wyrobić dla psa paszport. Większa ilość chipów u zwierząt, oznacza ułatwienie w poszukiwaniu ich właścicieli oraz ewentualne wyegzekwowanie od nich przewidzianych prawem obowiązków

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here