Zostały tylko cztery dni. Do poniedziałku, 22 maja mieszkańcy Sosnowca mogą zgłaszać projekty w ramach budżetu obywatelskiego. W tegorocznej edycji do podziału jest 7,5 mln zł.

W tym roku nowością jest wprowadzenie puli przeznaczonej na projekty zgłoszone w ramach młodzieżowych i przedszkolnych budżetów obywatelskich.

– To efekt konsultacji mieszkańców, radnych Rady Miejskiej i organizacji pozarządowych. Chcemy aktywizować młodzież i uczyć ich odpowiedzialności. Uczniowie sami zadecydują na co zostaną przeznaczone środki w ich szkołach. Analogiczna sytuacja dotyczy przedszkoli, z tą różnicą, że tam te decyzje podejmowane będą przez rodziców dzieci – mówi Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Jak informuje sosnowiecki magistrat pieniądze zostaną rozdzielone między: lokalne strefy konsultacyjne (5 mln zł), strefę szkolną (1,4 mln zł przy ograniczeniu do 700 tys. zł na jeden projekt), strefę przedszkolną (600 tys. zł przy ograniczeniu do 200 tys. zł na jeden projekt), młodzieżowe budżety obywatelskie (400 tys. zł do równego podziału na zainteresowane placówki szkolne) a także przedszkolne budżety obywatelskie (100 tys. zł do równego podziału na zainteresowane placówki przedszkolne).

Budżet obywatelski - fot. UM Sosnowiec
Budżet obywatelski – fot. UM Sosnowiec

W tej edycji głosowanie zostanie przeprowadzone drogą elektroniczną. Aby projekt został zrealizowany, musi otrzymać minimum 50 głosów.

Propozycje można składać osobiście w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu, drogą e-mailową skanując dokumenty i wysyłające je na adres: obywatelski@um.sosnowiec.pl a także pocztą, wysyłając na adres Urząd Miejski w Sosnowcu, al. Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec z dopiskiem „Budżet Obywatelski”.

Jeżeli masz ciekawy pomysł i nie wiesz jak go zgłosić wszystkie wątpliwości wyjaśnią pracownicy wydziału rozwoju i promocji.

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

  1. byłem na takiej t.z.w konsultacji, na którą przyszło 6 osób w tym radny pis.Tej grupce niektórym z nich chodziło o naprawę chodnika ,czy łatanie dziur na ul. Kisielewskiego.Tematyka takiej konsultacji zabawna ,bo przecież te sprawy radny powinien dawno załatwić sam a nie zwoływać proletariatu na jakieš dyskusje.Ja rozumie że niektórym osobom.o to chodzi ,by łowić ryby w mętnej wodzie posługując się niešwiadomym proletariatem.Dziwię sie po co.radnemu taki obciach ,w tej zabawnej pokazówce zorganizowanej przez miejskiego urzędnika.

    • Łatanie dziur, to nie powinno być brane pod uwagę w projektach obywatelskich. Takie sprawy powinno się od razu załatwiać, bo jak nie przejdzie w projekcie, to co ?dziura zostanie? Dwa lata temu zgłaszałam , że trzeba poprawic kostkę w chodniku i nic sie nie dzieje. Słyszę tylko , że na jesien, a to na wiosnę zgodnie z porzekadłem „czekaj tatka latka , az ci 100lat minie”.

  2. Sosnowiec dysponuje wielkim budżetem ,z którym urzędnicy mają kłopot z wydatkowaniem na włašciwy niezbędny cel ,problem ten mają rozwiązać pszedszkolaki przy współudziale rodziców ,to oni zamiast urzędników będą rozwiązywać problemy miasta,jego potrzeby i będą ponošić odpowiedzialnošć za twórców takiego pomysłu ,za urzędników za radnych i za prezydenta tego postępowego i nowatorsko zarządzanego miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here