Sześć żółwi błotnych wpuszczono do specjalnie przygotowanego oczka wodnego w Nadleśnictwie Siewierz. To jedyne miejsce na południu Polski, gdzie będzie można je zobaczyć.

W Ośrodku Edukacji Leśnej przy Nadleśnictwie Siewierz otwarto stałą ekspozycję żółwi błotnych. Sześć gadów, z czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem, zostało wypuszczonych do specjalnie przygotowanego oczka wodnego. Należy podkreślić, iż jest to jedyne miejsce na południu Polski, gdzie będzie można zobaczyć te interesujące okazy.

– Niektórzy może zastanawiają się, dlaczego leśnicy zajmują się żółwiami? – mówi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz. – Ochrona przyrody, w tym również gatunkowa roślin i zwierząt, jest jednym z filarów funkcjonowania państwowego leśnictwa dodaje.

Stworzenie oczka wodnego dla ok. 10-letnich żółwi to inicjatywa Nadleśnictwa Siewierz przy wsparciu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Pomysł, aby stworzyć przy Ośrodku Edukacji Leśnej stanowisko tego niezwykle rzadko występującego w przyrodzie gatunku, narodził się rok temu.

Nowe miejsce przygotowane dla żółwi jest dużo lepsze niż np. w zoo, gdyż w Siewierzu żółwie będą żyły na świeżym powietrzu i w dużym akwenie wodnym. Obiekt ekspozycyjny żółwia błotnego znajduje się na terenie zamkniętym i jest dostępny dla odwiedzających po wcześniejszym zgłoszeniu w Nadleśnictwie Siewierz.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Brakuje informacji gdzie i pod jaki numer trzeba zadzwonić.
    Brakuje również lokalizacji fizycznej ewentualnie adresu strony internetowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here