W sobotę, 7 września zmarł Zdzisław Szostak, dyrygent, kompozytor, autor muzyki filmowej oraz pedagog urodzony w Sosnowcu. Miał 89 lat.

Zdzisław Szostak był twórcaą muzyki kameralnej, symfonicznej i chóralnej, a także muzyki filmowej. Współpracował z wieloma orkiestrami zagranicznymi oraz niemal ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Urodził się 13 stycznia 1930 roku w Sosnowcu, zmarł 7 września 2019 roku w Łodzi.

W 1954 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Katowicach, gdzie studiował kompozycję u Bolesława Szabelskiego i dyrygenturę u Artura Malawskiego. W latach 1967–1971 kierownik artystyczny Filharmonii Poznańskiej, od 1971 do 1987 zastępca dyrektora do spraw artystycznych i dyrygent w Filharmonii Łódzkiej, a w latach 1972–2000 pedagog Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (późniejszej Akademii Muzycznej) w Łodzi, prowadzący do 1995 orkiestrę symfoniczną tej uczelni.

Pod jego batutą wykonano nagrania do 200 filmów, były to kompozycje m.in. Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera. Sam jest twórcą muzyki do 40 produkcji, w tym 20 filmów fabularnych, takich jak: „Aria dla atlety”, „Królowa Bona”, „Limuzyna Daimler-Benz”, „Znachor”, „Koniec świata”, „Księga wielkich życzeń”, „Listy miłosne”, „Glina”.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here