Nie żyje Stanisław Jędryka, twórca popularnych filmów i seriali, takich jak: „Do przerwy 0:1”, „Podróż za jeden uśmiech” czy „Stawiam na Tolka Banana”. Reżyser miał 85 lat.

Stanisław Jędryka – reżyser i scenarzysta filmowy i telewizyjny, głównie twórca filmów i seriali dla młodzieży. Urodził się 27 lipca 1933 roku w Sosnowcu.Zapowiadał się na znakomitego piłkarza, ale zamiast do miejscowego klubu Zagłębie, trafił do kina o tej samej nazwie.

Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, którą ukończył w 1956 roku. Debiutował w 1962 r. obrazem „Dom bez okien”. Pierwsze jego głośne filmy to: serial telewizyjny Do przerwy 0:1 oraz jego kinowa wersja Paragon gola!.

Kolejne przygodowe seriale telewizyjne: „Wakacje z duchami” oraz nakręcony w 1971 roku „Podróż za jeden uśmiech” przeszły do klasyki filmu polskiego. Jego film fabularny „Koniec wakacji” z 1974 otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Nagrodę Jury Dziecięcego IX MFF Dziecięcych Moskwa 1975 oraz Nagrodę XI MFF Dziecięcych Teheran 1976.

Stanisław Jędryka za swą twórczość został wielokrotnie uhonorowany nagrodami państwowymi między innymi: Nagrodą Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji, Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za Twórczość dla dzieci i młodzieży, Medalem Komisji Edukacji Narodowej czy Nagrodą Platynowe Koziołki za całokształt twórczości filmowej. W 2004 otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca.

Stanisław Jędryka zmarł 22 kwietnia. Znany reżyser miał 85 lat. O jego śmierci poinformowało na swojej stronie Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

  1. Czy włodarze miasta upamiętnią w jakiś sposób Stanisława Jędrykę – sosnowiczanina? Czy też nie ma na to czasu bo są ważniejsze rzeczy jak 50 tysięcy w formie prezentu dla Gdańska czy też najważniejszego na świecie stadionu na 12 tysięcy miejsc?

    • Ten „swój” stadion możecie nazywać jak chcecie, nawet „im. Mokrego Snu Arkadiusza” nie interesuje mnie to, interesują mnie wartościowi ludzie i ważne sprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here