W niedzielę, 27 listopada zmarł Marcin Babko, dziennikarz, muzyk założyciel wytwórni Falami i twórca mydła z węgla Sadza Soap. Miał 41 lat.

Marcin Babko urodził się w 1975 roku w Sosnowcu. Był absolwentem bohemistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego i podyplomowego studium dziennikarstwa UŚ, dziennikarz, muzyk, krytyk muzyczny, animator kultury, producent, tłumacz literatury czeskiej i słowackiej. Babko był także autorem książek biograficznych o grupie „Coldplay („Otwórz oczy”, 2006) i o Irku Dudku („Ziuta Blues”, 2008).

Publikował m.in. na łamach katowickiej „Gazety Wyborczej”, „Jazz Forum”, „Prime”,„FA-artu” i portali internetowych. Realizował także cykle audycji muzycznych dla radia i telewizji. Był założycielem wydawnictwa Falami, a także pomysłodawcą, organizatorem i wydawcą cyklu „Sealesia”, w ramach którego ukazały się płyty kompilacyjne z najciekawszymi piosenkami młodych zespołów z województwa śląskiego.

Pisał o muzyce i muzykach, ale sam również występował na scenie. Był członkiem zespołu Muariolanza i hipiersoniK. Promował także młodych artystów z regionu, wydając ich płyty w wytwórni Falami, której był założycielem. W 2013 roku uhonorowany został Nagrodą Artystyczną Miasta Sosnowca za upowszechnianie kultury.

Ostatnio zasłynął jako producent Sadza Soap, czyli mydła przypominającego węgiel.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here