W niedzielę, 27 listopada zmarł Marcin Babko, dziennikarz, muzyk założyciel wytwórni Falami i twórca mydła z węgla Sadza Soap. Miał 41 lat.

Marcin Babko urodził się w 1975 roku w Sosnowcu. Był absolwentem bohemistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego i podyplomowego studium dziennikarstwa UŚ, dziennikarz, muzyk, krytyk muzyczny, animator kultury, producent, tłumacz literatury czeskiej i słowackiej. Babko był także autorem książek biograficznych o grupie „Coldplay („Otwórz oczy”, 2006) i o Irku Dudku („Ziuta Blues”, 2008).

Publikował m.in. na łamach katowickiej „Gazety Wyborczej”, „Jazz Forum”, „Prime”,„FA-artu” i portali internetowych. Realizował także cykle audycji muzycznych dla radia i telewizji. Był założycielem wydawnictwa Falami, a także pomysłodawcą, organizatorem i wydawcą cyklu „Sealesia”, w ramach którego ukazały się płyty kompilacyjne z najciekawszymi piosenkami młodych zespołów z województwa śląskiego.

Pisał o muzyce i muzykach, ale sam również występował na scenie. Był członkiem zespołu Muariolanza i hipiersoniK. Promował także młodych artystów z regionu, wydając ich płyty w wytwórni Falami, której był założycielem. W 2013 roku uhonorowany został Nagrodą Artystyczną Miasta Sosnowca za upowszechnianie kultury.

Ostatnio zasłynął jako producent Sadza Soap, czyli mydła przypominającego węgiel.