20 i 21 maja na Pogorii III odbędą się regaty o Puchar Pojezierza Dąbrowskiego, będące edycją Pucharu Polski i Pucharu Śląska w klasie Omega. Na starcie stanie 40 jachtów i 150 zawodników, w tym najlepsi polscy żeglarze.

Regaty o Puchar Pojezierza Dąbrowskiego to jedna z dwóch edycji Pucharu Polski w klasie Omega, które w tym roku odbywają się w południowej Polsce. W tym roku cykl regat o Puchar Polski składa się z ośmiu edycji rozgrywanych m.in.: w Wieleniu Zaobrzańskim, Mrągowie, Gdańsku, Żywcu czy Pucku.

Atrakcją dla wszystkich fanów sportów wodnych będzie możliwość zobaczenia z bliska przygotowań, a później samych zmagań żeglarzy. Jachty bowiem przed wyścigami będą usytuowane w okolicach plaży miejskiej Pogorii III przy Centrum Sportów Letnich i Wodnych.

Regaty w Dąbrowie Górniczej mają wyjątkowy charakter. Polski Związek Klasy Omega, ogłosił, że właśnie podczas dąbrowskiej edycji odbędzie się jubileusz 75-lecia klasy Omega. Jachty tej klasy są jednymi z najpopularniejszych w Polsce, o czym świadczy ogromna popularność regat. W Polsce Omegi mają już rangę jachtów kultowych, na których wychowały się całe pokolenia żeglarzy.

-Jednym z faworytów regat jest Radosław Stachurski, który w zeszłym roku zajął 3 miejsce w Pucharze Polski. Radek to komandor KSW Fregata, wilk morski, autor piosenek żeglarskich, a na co dzień pracownik Dąbrowskich Wodociągów – mówi Michała Raszka, rzecznik Dąbrowskich Wodociągów.

Pierwsze wyścigi startują w sobotę 20 maja o godzinie 11.00. W niedzielę 21 maja pierwszy wyścig odbędzie się o godzinie 10.00, a zakończenie regat i wręczenie nagród planowane jest na godzinę 15.00. Zawody rozgrywane są w dwóch klasach: Omega Sport i Omega Standard.

Organizatorami regat o Puchar Pojezierza Dąbrowskiego są Dąbrowskie Wodociągi i Klub Sportów Wodnych Fregata. Warto wspomnieć, że jacht, na którym pływa załoga Fregaty to „Wodna Pasja”, a jej sternikiem jest – Radosław Stachurski. To właśnie na „Wodnej Pasji” zdobył wiele tytułów, w tym tytuł mistrza Polski.

PROGRAM REGAT

20.05. (sobota)

08:00 – Pomiary klasowe, zgłoszenia do regat
10:00 – Otwarcie Regat
11:00 – Start do pierwszego wyścigu
18:00 – Koncert piosenki żeglarskiej (KSW Fregata Pogoria 1 ul. Żeglarska 14)

21.05. (niedziela)

10:00 – Start do pierwszego wyścigu
15:00 – Zakończenie Regat, wręczenie pucharów i nagród

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here