W maju ukaże się najnowsza powieść prof. Zbigniewa Białasa. Tym razem bohaterką jego książki będzie Rutka Laskier, będzińska Żydówka, która przez wielu nazywana jest polską Anna Frank.

Zbigniew Białas napisał nową książkę. Powieść inspirowana jest losami Rutki Laskier – dziewczynki z będzińskiego getta. – Przeczytałem o wyburzeniu będzińskiego domu Rutki Laskier. W tym samym czasie szukałem odpowiedniego tematu do czwartego tomu kronik zagłębiowskich i wiedziałem, że ten tom musi być osadzony w czasach drugiej wojny światowej. Informacja o tym, że dom Rutki zniknie był dla mnie impulsem, by w najnowszej powieści ocalić pamieć o tej dziewczynce – mówił kilka miesięcy temu prof. Zbigniew Białas.

Najnowsza powieść Zbigniewa Białasa - fot. mat. pras.
Najnowsza powieść Zbigniewa Białasa

W ubiegłym roku pisaliśmy, że planowana data premiery „Rutki” to listopad 2018. Teraz już wiemy, że ukaże się ona kilka miesięcy wcześniej. Kiedy dokładnie? – Premiera mojej najnowszej książki będzie miała miejsce 19 maja 2018 roku podczas Warszawskich Targów Książki – napisał na portalu społecznościowym Zbigniew Białas.

Rutka Laskier to czternastoletnia dziewczyna z Będzina, pochodzenia żydowskiego. Rozpoczynające się dopiero życie nastolatki II wojna światowa zamieniła w piekło.

Rutka w 1943 roku trafiła do będzińskiego getta. Zamieszkała tam w dawnym domu Polki Stanisławy Sapińskiej na Warpiu, przy ulicy 1 Maja. Przez kilka miesięcy prowadziła pamiętnik, który jest niezwykłym świadectwem holokaustu i dzięki któremu usłyszał o niej cały świat. Na kartkach zwykłego zeszytu, od 19 stycznia do 24 kwietnia 1943 roku, opisywała okupacyjną codzienność, pełną strachu, bólu i gasnącej nadziei.

Pamiętnik został odnaleziony po 63 latach i opublikowany przez Adama Szydłowskiego w kwietniu 2006 roku. W tym samym roku Marek Kopczacki wyreżyserował kilkunastominutowy film dokumentalny opisujący losy tej dzielnej dziewczyny.

Warto też wspomnieć, że z inicjatywy Adama Szydłowskiego działa Fundacja Rutki Laskier i powstaje muzeum.

Zbigniew Białas jest autorem popularnego „Korzeńca” - fot. Arch. TZ
Zbigniew Białas jest autorem popularnego „Korzeńca” – fot. Arch. TZ

Zbigniew Białas wdarł się na półki naszych domowych biblioteczek powieścią o Alojzym Korzeńcu, glazurniku z Sosnowcu. – Przypadkowy spacer przyczynił się do napisania „Korzeńca”, zobaczyłem kafelek i napisałem początek, a później już siły wyższe spowodowały, że dokończyłem – wspominał kilka lat temu Zbigniew Białas.

Po sukcesie „Korzeńca” autor postanowił kontynuować sosnowiecką trylogię i napisał jeszcze dwie książki – „Puder i pył” (w 2013 roku) oraz „Tal” (w 2015 roku). Wszystkie książki Zbigniewa Białasa wydaje wydawnictwo MG.

CZYTAJ TAKŻE:

Rutka Laskier – dramatyczna historia polskiej Anny Frank