Zarząd Województwa Śląskiego zatwierdził blisko 1,2 mln zł na adaptację pomieszczeń Zamku Sieleckiego na cele kulturalne.

Remont i adaptacja nieczynnego dotąd północnego skrzydła Zamku Sieleckiego w Sosnowcu, w którym działa Sosnowieckie Centrum Sztuki trwa już od listopada 2017 roku. Dzięki zamówionym przez miasto, wartym łącznie 1,8 mln zł brutto pracom, placówka zyska większą przestrzeń.

Wykonywane prace obejmują m.in. odtworzenie drewnianej klatki schodowej w skrzydle północnym (z drewna dębowego), modernizację posadzek i parkietów w określonych pomieszczeniach, odświeżenie ścian i sufitów w przeważającej części pomieszczeń, prace przy drzwiach, listwach przyściennych itp., montaż dwóch poziomych pochylni, modernizację oświetlenia oraz docieplenie podłogi w pracowni na parterze.

– Prace obejmują też odkrywki archeologiczne w wieży północnej, które przeprowadzone w latach 90. ubiegłego wieku pozwoliły lepiej poznać historię zamku. Teraz odkrywki zostaną oczyszczone, podobnie jak eksponująca je szklana podłoga ponad nimi – tłumaczy Jolanta Skorus, dyrektor Zamku Sieleckiego

Roboty zewnętrzne to m.in. remont drzwi zewnętrznych w skrzydle północnym, remont schodów wejściowych w trzech skrzydłach, remont balustrad, komina i zadaszenia dobudówki. Wokół budynku ma zostać wykonana opaska żwirowa, zakładane są budowa i remont ogrodzenia terenu, a także uporządkowanie zieleni. Ponadto wykonawca dostarczy wyposażenie elektroniczne, m.in. projekcyjne.

Najstarszy zabytek w mieście

Historia tego najstarszego i najcenniejszego zabytku Sosnowca sięga średniowiecza. Istniejące tu fortalicjum odnotowano w dokumentach XV-wiecznych. Nowy zamek o charakterze obronnym powstał około roku 1620, wybudowany przez Sebastiana Minora z Przybysławic. Wówczas było to założenie czteroskrzydłowe, z basztami, otoczone fosą. Przebudowany został w 1814 roku przez Ludwika Anhalta Koethena z Pszczyny. Obiekt w roku 1824 uległ zniszczeniu podczas pożaru, a do roku 1832 został odbudowany.

Zamek Sielecki często zmieniał właścicieli, a w latach 60-tych XIX wieku ówczesny właściciel, hrabia Jan Renard, otoczył go parkiem. W drugiej połowie XIX wieku dokonano największych zmian w architekturze obiektu. Został on pozbawiony skrzydła wschodniego z bramą wjazdową i dzisiaj prezentuje się jako zamek na rzucie podkowy. Przebudowy doprowadziły do zatracenia przez obiekt pierwotnego wyglądu, jednak zabytkowy charakter potwierdzają takie jego cechy charakterystyczne, jak ukształtowanie bryły, cztery narożne wieże, oraz ryzality na przedłużeniu skrzydeł bocznych. W 1998 miasto przejęło zamek.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Rusza remont Zamku Sieleckiego. Będzie więcej miejsca na cele kulturalne