Po ponad półrocznym remoncie, oficjalnie otwarto Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego w Sosnowcu. Koszt inwestycji wyniósł blisko 1,5 mln złotych.

Podczas trwającego nieco ponad pół roku remontu wymieniono instalacje gazów medycznych, instalacje PPOŻ, grzejniki, sufit, oświetlenie, instalacje sanitarne, wykładziny, meble oraz stolarkę drzwiową, która została w dużej części wymieniona, a w pozostałej części odnowiona i zabezpieczona na kolejne lata.

Wymianie poddano również niezwykle ważną instalację elektryczną i teletechniczną zapewniającą właściwe i bezpieczne funkcjonowanie aparatury i sprzętu medycznego podtrzymującego funkcje życiowe.

– OIOM to serce każdego szpitala, bo każdy z oddziałów prędzej czy później z niego korzysta. Dlatego problem niewyremontowanego oddziału był pilny. Dzięki wsparciu i przychylności Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach udało nam się pozyskać pół miliona złotych. My z własnych środków wygospodarowaliśmy milion i dzięki temu możemy pochwalić się pięknie wyremontowanym oddziałem – wyjaśnia Alicja Cegłowska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu.

Obiekt powstał jeszcze w latach 80. Jak do tej pory nie przeprowadzano w nim tak gruntownych prac modernizacyjnych. Efekt ma podnieść komfort przebywających na oddziale pacjentów, zmniejszyć istniejące prawdopodobieństwo zakażenia bakteriami oraz poprawić standard pracy personelu. Oddział intensywnej terapii sosnowieckiego szpitala należy do największych w regionie, m.in. ze względu na znajdujące się tam centrum urazowe.

– Warto inwestować w ten szpital i jego serce. Gratuluję szybko zrealizowanej inwestycji, bo trzeba pamiętać, że umowę na dofinansowanie prac podpisaliśmy niecały rok temu. To naprawdę świetny czas dla szpitala – podkreśla Michał Fijałkowski z ramienia Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Najważniejszym zadaniem Oddziału jest udzielanie wysokospecjalistycznych świadczeń z zakresu Anestezjologii i Intensywnej Terapii pacjentom znajdującym się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, uśmierzanie bólu ostrego i przewlekłego, znieczulenia do wszystkich typów zabiegów, zarówno diagnostycznych, jak i leczniczych, wykonywanych w oddziałach zabiegowych i niezabiegowych oraz pooperacyjny nadzór nad chorymi bezpośrednio po przebytych znieczuleniach.

Warto zaznaczyć, że jeszcze niedawno oddziałowi groziło zamknięcie przez Sanepid. Stan techniczny pomieszczeń przed remontem był zły. Po remoncie to jasny, przestronny, nowoczesny, spełniający wszystkie wymogi oddział posiadający szesnaście łóżek intensywnej opieki medycznej.

W czasie remontu oddział był przeniesiony do innych pomieszczeń. Oddział zostanie oddany do użytku pacjentów jeszcze w tym tygodniu. – Te parę miesięcy w czasie których oddział musiał być przeniesiony, to dla nas okres wytężonej pracy. Ale było warto – podkreśla prof. Lech Krawczyk – kierownik Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here