W piątek, 24 listopada Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. W pierwszej fazie ogranicza ona, a od 2020 roku zakazuje handlu w niedziele.

W myśl ustawy, od 1 marca 2018 roku sklepy będą działać w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Wyjątkami od ustalonych zasad będą dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i jedna niedziela przed Wielkanocą oraz cztery dodatkowo – ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Co warte podkreślenia, zakaz nie będzie obowiązywał sklepów internetowych, a także na stacjach benzynowych, dworcach kolejowych oraz piekarniach, cukierniach i lodziarniach. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał także w aptekach, kwiaciarniach, sklepach z pamiątkami i dewocjonaliami, kioskach oraz stoiskach przy cmentarzach.

Dzięki ustawie pracownicy mają mieć więcej czasu na spędzenie go w gronie rodzinnym. Pracodawcy zapowiadają jednak, że może to wpłynąć negatywnie na ilość osób zatrudnionych. Za złamanie zakazu handlu przewidziano karę grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.

Jak oceniasz pomysł wspólnego biletu metropolitalnego?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

    • Też słyszałem. Obejdą przepis wszystkie sklepy które:
      a.) znajdują się w pobliżu dworców kolejowych (autobusowych), bo obsługują podróżnych i tym samym mogą normalnie działać w niedzielę.
      b.) lub posiadają piekarnie, bo piekarnie mogą być w niedziele normalnie otwarte, a nasi kochani posłowie nie doprecyzowali w ustawie czy piekarnia zaczyna się od wypieku jednej bułeczki czy tysiąca, w wyniku czego wszystkie Lidle, Biedronki, Auchany i Carrefoury będą działać normalnie. Wystarczy dołożyć do szyldu sklepu napis „PIEKARNIA”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here