W stolicy Zagłębia Dąbrowskiego zainaugurowało działalność stowarzyszenie „Wspólnie dla Sosnowca”, którego założycielami są sosnowieccy samorządowcy z różnych opcji politycznych. Jego prezesem został prezydent Arkadiusz Chęciński.

W środę, 7 czerwca, w sosnowieckiej Muzie odbyła się konwencja inaugurująca działalność stowarzyszenia „Wspólnie dla Sosnowca”, którego założycielami są tamtejsi samorządowcy oraz społecznicy reprezentujący różne środowiska polityczne. Wśród nich są m.in. Paweł Wojtusiak, Kamil Wnuk, Katarzyna Kidawa-Kałka, Jan Bosak, Zygmunt Witkowski, Adam Wolski, Anna Sporyszkiewicz, Ewa Szota i Wanda Olko.

– Chcemy, aby dzięki stowarzyszeniu polityka nie była łączona z samorządem. Chcemy pracować wspólnie, ponad podziałami. Chcemy, aby głos Zagłębia był słyszalny bardziej niż dotychczas, a przede wszystkim, chcemy współpracować dla dobra naszego regionu, a także miasta – zapowiada Arkadiusz Chęciński. – Wierzę, że udało nam się stworzyć stowarzyszenie, które nie będzie rywalizować z kimkolwiek, ale będzie wspierać i dawać rozwiązanie wielu trudnych kwestii. W Sosnowcu już się wiele dzieje, ale przed nami naprawdę sporo pracy. Zdajemy sobie sprawę z potrzeb mieszkańców – dodaje.

Konwencja „Wspólnie dla Sosnowca” - fot. MZ
Konwencja „Wspólnie dla Sosnowca” – fot. MZ

Podczas spotkania przedstawiono program „Sosnowiec 20.20. Miasto dumnych mieszkańców”, którego realizacja za pośrednictwem samorządu jest jednym z głównych celów stowarzyszenia.

– Nasza wizja programowa zbudowana jest na siedmiu filarach. Filary te powodują, że w Sosnowcu zaczyna się żyć coraz lepiej. Mieszkańcy w końcu mogą się w naszym mieście realizować i zapraszać przyjaciół do odwiedzin – tłumaczy Mateusz Rykała.

Wspomniane filary, o których mówią założyciele stowarzyszenia to – Życie w mieście (praca, mieszkanie, edukacja, bezpieczeństwo), Miasto mobilne (piesi, drogi, transport publiczny, ścieżki rowerowe), Miasto ekologiczne (kanalizacja, rewitalizacja, czystość), Zdrowe miasto (zdrowie, pomoc społeczna, polityka senioralna), Miasto aktywnych (trzeci sektor, konsultacje społeczna), Miasto po godzinach (kultura, sport, rekreacja, rozrywka) i Miasto z tradycją (tożsamość, historia, promocja).

Konwencja „Wspólnie dla Sosnowca” - fot. mat. pras.
Konwencja „Wspólnie dla Sosnowca” – fot. mat. pras.

Jak zapewniają inicjatorzy, „Wspólnie dla Sosnowca” to także młodzi ludzie, którym Sosnowiec nie jest obojętny, a którzy mają głowy pełne pomysłów.

– „Młodzi wspólnie dla” to młodzi i ambitni ludzie z pomysłami, którzy chcą działać na rzecz naszego miasta i regionu. Dzisiaj młodzież traktowana jest w Sosnowcu po partnersku i to widać na każdym kroku. Chcemy nadal działać ponad podziałami. Chcemy budować jedność i brać odpowiedzialność za nasze miasto i region – powiedział Mateusz Bochenek.

Na konwencji pojawili się także przedstawiciele innych zagłębiowskich miast. Obecna była także prezydent Piekar Śląskich, Sława Umińska-Duraj. – Stowarzyszenie „Wspólnie dla Sosnowca” jest częścią „Wspólnie dla Zagłębia”. To nic innego, jak platforma porozumienia samorządowców całego Zagłębia Dąbrowskiego i nie tylko – tłumaczy prezydent Chęciński.

Konwencja „Wspólnie dla Sosnowca” - fot. MZ
Konwencja „Wspólnie dla Sosnowca” – fot. MZ

Inauguracja stowarzyszenia „Wspólnie dla Sosnowca” to początek przygotowań do przyszłorocznych wyborów samorządowych. Wszystko wskazuje bowiem na to, że zagłębiowscy samorządowcy wystartują pod jednym wspólnym szyldem.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here