W sobotę 14 września, na terenie przylegającym do kościoła p.w. św. Joachima w Sosnowcu, odbędą się zagórskie sianokosy, które będą okazją do nauki, ale także ciekawą lekcją historii o tej części miasta.

Zagórskie sianokosy to nie tylko koszenie trawy na siano, to także promocja unikatowych, po części wciąż zaniedbanych zagórskich obiektów historycznych i kulturowych, a także podniesienie świadomości mieszkańców regionu na temat roli obszarów zielonych w miastach (m.in. ochrona przed suszą i powodziami, czy oczyszczanie powietrza).

Organizatorem wydarzenia jest nieformalna grupa miłośników Zagórza – Pakosznica, która w trakcie sianokosów będzie starała się integrować i aktywizować mieszkańców wokół wspólnego celu jakim jest ochrona zagórskich łąk – składnika unikalnego krajobrazu tej części miasta.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 14 września, godz. 10:00 przed wejściem do świątyni Św. Joachima (ul. Ks. J. Popiełuszki 44).W programie sianokosów przewidziano m.in. oprowadzenie po najcenniejszych obiektach kulturowych Zagórza, pokaz i szkolenie z koszenia tradycyjną kosą, ginące perły doliny Potoku Zagórskiego – prezentacja unikatowych walorów przyrodniczych zagórskich łąk, ognisko z legendą w tle oraz oczywiście spotkanie z ciekawymi ludźmi.

Organizatorzy zapewniają sprzęt do przeprowadzenia sianokosów. Uczestnicy muszą jednak pamiętać o stroju terenowym oraz swoim prowiancie. Przewidywany czas trwania imprezy – 3-4 godziny.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here