Zbliża się kolejna edycja Dąbrowskiej Ściemy Kabaretowej, która już na stałe zagościła w kulturalnym kalendarzu Zagłębia. Trzy dni pełne dobrego humoru rozpoczną się 27 października.

XV Dąbrowska Ściema Kabaretowa potrwa w tym roku trzy dni. Wszystkich, którzy zdecydują się uczestniczyć w tym wydarzeniu, czeka kilkanaście godzin pełnych humoru na najwyższym poziomie. Każda edycja „debeściaka” to inny charakter i klimat. Tym razem, jak zapowiadają organizatorzy, tematem przewodnim będzie Hollywood.

Dąbrowska Ściema Kabaretowa DeBeŚciak to jeden z najbardziej znanych, cenionych i wyczekiwanych przeglądów kabaretowych w Polsce. Jedyny taki konkurs, w którym jurorem jest publiczność. Wymagająca, nieprzekupna, nierzadko składająca się ze stałych bywalców, którzy niejedno już widzieli i nie dadzą się tak łatwo zwieść. Ich głos w wyborach jest jedynym czynnikiem decydującym o zwycięstwie lub porażce.

To co charakterystyczne dla tego posiadającego 15-letnią tradycję kabaretowego wydarzenia, to luźny stosunek do sztywnych reguł konkursu oraz zmieniający się każdej edycji temat przewodni, dzięki któremu publiczność może być pewna, że prezentowane skecze nie będą „odgrzewane”.

Tegoroczna edycja podzielona została na dwa konkursy: kabaretowy i stand-up. Przystawką, w tym wielkim bankiecie śmiechu, będzie pokaz pełnometrażowej parodii fantasy w reżyserii Jarosława Cyby The Lord of The Stars oraz wystawa rysunków satyrycznych Henryka Sawki.

„Ściema rozpocznie się w piątek, 27 października. Tego dnia o godz. 19:00 w Pałacu Kultury Zagłębia w szranki staną stand-upowcy, którzy w swojej kategorii zawalczą o statuetkę DeBeŚciaka, BeŚciaka i Ściaka. Każdy z nich będzie miał 30 minut, by przekonać do siebie dąbrowską publiczność – tę samą, która wyłoni zwycięzców w specjalnym głosowaniu. Na pałacowej scenie zobaczymy niekoniecznie młodych, ale z całą pewnością zdolnych wykonawców: Marcina Zbigniewa Wojciecha, Mieszka Minkiewicza, Jacka Nocha, Szymona Łątkowskiego, Davida Mbeda Ndege, Grzegorza Dolniak. Konkurs w kategorii stand-up poprowadzi laureat ubiegłorocznego DeBeŚciaka – Damian Kubik.

Z kolei następnego dnia o godz. 16:00 rozpocznie się konkurs kabaretowy, czyli stały element każdej „ściemy”, w którym biorą udział zespoły mające szansę, by zostać jedną z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie polskiej sceny kabaretowej. W tym roku o tytuł DeBeŚciaka, BeŚciaka i Ściaka zawalczą m.in.: 44-200, Noc, Czołówka Piekła, 4 Fala, Weźrzesz i A jak. Konkurs kabaretów poprowadzi Kabaret DNO.

W niedzielę, 29 października zobaczymy zdobywców statuetek DeBeŚciaka, BeŚciaka i Ściaka zarówno w kategorii stand-up, jak i kategorii kabarety. Łącznie sześciu wykonawców. Zwieńczeniem niedzielnego wydarzenia będzie występ Kabaretu DNO.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here