Zbliżają się XIII Dni Kultury Żydowskiej

2
720

Recital sióstr Rajfer z Izraela, koncert zespołu Baruch Band i zwiedzanie Domu Modlitwy Mizrachi, to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na uczestników tegorocznych Dni Kultury Żydowskiej w Będzinie.

Dni Kultury Żydowskiej już na stałe wpisały się w kalendarz kulturalny Będzina, którego historia jest nierozerwalnie związana z historią Żydów zamieszkujących licznie to miasto do czasu holocaustu.

– Celem wydarzenia, które w tym roku odbędzie się już po raz trzynasty, jest przypominanie wielokulturowej tradycji Będzina, gdzie przed wojną koegzystowały we wzajemnym szacunku społeczności żydowska i polska – mówi Adam Szydłowski, który organizuje XIII Dni Kultury Żydowskiej.

W tym roku organizatorzy przygotowali kilka propozycji, które pozwolą bliżej poznać kulturę żydowską, będącą przez wieki ważnym elementem historii królewskiego miasta.

Tegoroczne Dni Kultury Żydowskiej rozpoczną się w piątek, 8 września. Pierwszego dnia w Ośrodku Kultury w Będzinie posłuchamy sióstr Rajfer z Izraela. Recital w ich wykonaniu rozpocznie się o godzinie 18:00. W programie popularne szlagiery w języku żydowskim, hebrajskim, polskim i cygańskim. Bilety od 11 sierpnia dostępne w Cafe Jerozolima.

Siostry Rajfer - fot. Cafe Jerozolima/ Facebook
Siostry Rajfer – fot. Cafe Jerozolima/ Facebook

Z kolei w sobotę, 9 września chętni będą mogli zwiedzić wnętrze dawnego domu modlitwy „Mizrachi”, który znajduje się w podziemiach kamienicy przy ul. Potockiego.

Tego dnia w kinie „Nowość” obędzie się także koncert zespołu Baruch Band, który wykonuje pieśni zarówno tradycyjne jak i współczesnych żydowskich autorów w języku hebrajskim, jidysz, rosyjskim i polskim. Grupa występowała na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. Białorusi, USA, Polsce, Izraelu, Niemczech, na Łotwie i Litwie. Bilety, na koncert, który rozpocznie się o godz. 19:00, można kupić w kawiarni na Modrzejowskiej.

Baruch Band - fot. Cafe Jerozolima/Facebook
Baruch Band – fot. Cafe Jerozolima/Facebook

XIII Dni Kultury Żydowskiej zakończą się w niedzielę, 10 września. Ostatni dzień upłynie na świętowaniu urodzin Cafe Jerozolimy. W tej niezwykłej kawiarni świat przedwojennego Będzina przypomina wystrój, muzyka i zapach cynamonu. W programie promocja książki „Szmoncesy” Zygmunta Baumana, wykład dr Moniki Szablowskiej- Zaremby. Nie zabraknie oczywiście tortu.

W niedzielę odbędzie się również spacer śladami Rutki Laskier, o której dramatycznej historii można poczytać TUTAJ. Warto także dodać, że w październiku aktorzy Teatru Dzieci Zagłębia planują premierę spektaklu „Pamiętnik Rutki Laskier”.

Organizatorem XIII Dni Kultury Żydowskiej jest Cafe Jerozolima i Fundacja Rutki Laskier.

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

  1. Ośrodku Kultury Zagłębia? Nie ma czegoś takiego. Ośrodek Kultury w Będzinie najwyżej… 09 września? W kalendarzach jest 9, a nie 09… Poprawić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here