W Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu pojawili się niezwykli goście. W rolę lekarzy wcielili się „doktorzy clowni” z Fundacji „Dr Clown”. Od niedawna współpracują oni ze swoimi niezwykłymi pomocnikami z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Fundacja „Dr Clown” to fundacja działająca od 1999 roku, której celem jest wywoływanie
uśmiechu na twarzach chorych, a misją przekonanie, że smutek można leczyć. Od niedawna
sosnowiecki oddział Fundacji współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną. Dzięki tej współpracy wolontariusze wraz z pracownikami biblioteki czytają i spędzają czas z małymi pacjentami Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu.

– Dzięki tym działaniom jesteśmy w stanie wnieść uśmiech chorym dzieciom w szpitalach, pomagać, pocieszyć i wciągnąć w zabawę podopiecznych tak, aby chociaż na chwilę przegonić ich troski i smutki związane z pobytem w szpitalu z dala od bliskich – mówią zgodnie przedstawiciele Fundacji i biblioteki.

„Doktorzy clowni” odwiedzają dzieci regularnie od lat, ale czytanie i inscenizacje to nowość. – Współpraca Szpitala, Fundacji i Biblioteki w tym zakresie jest unikatowa i będzie mieć charakter cykliczny – mówi dr Karina Erenkfeit, Pełnomocnik Fundacji „Dr Clown” Oddział w Sosnowcu. – Oprócz naszych regularnych, cotygodniowych wizyt u małych pacjentów, raz w miesiącu będą odbywać się wizyty wspólne z biblioteką – dodaje.

Wolontariusze Fundacji „Dr Clown” w strojach clownów pokazują pacjentom magiczne sztuczki, żonglują i zabawiają – robią wszystko, by hospitalizowane dzieci choć na chwilę zapomniały o tym, gdzie są i dlaczego. Ponadto, pracownicy biblioteki, w zabawnych i kolorowych strojach prezentują scenki z czytanych książek, które bawią i uczą dzieci.

– Biblioteka nie tylko zaprasza do siebie małych czytelników, ale również wychodzi naprzeciw tym, którzy chwilowo, ze względu na stan zdrowia, nie mogą do nas przyjść – mówi Sylwia Szarwark, pracownik Biblioteki Miejskiej w Sosnowcu Filia nr 15 i jednocześnie wolontariusz Fundacji „Dr Clown”.

Realizowany przez Fundację „Dr Clown” program „Terapia śmiechem i zabawą” jest bardzo dobrze oceniany i przyjmowany przez dzieci, rodziców, pracowników szpitali i innych placówek.

– Wspaniali ludzie, którzy wspierają moje dziecko w trudnych chwilach. Jestem im za to wdzięczna – mówi pani Ania, matka jednego z małych pacjentów Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here