17 maja w Muzeum w Sosnowcu otwarto wystawę pt. „Wajda”, która prezentuje sylwetkę wszechstronnie uzdolnionego artysty i nietuzinkowego człowieka.

Andrzej Wajda – polski reżyser filmowy i teatralny, ale także wszechstronnie uzdolniony artysta jest tematem najnowszej wystawy w sosnowieckim muzeum. Wystawa przygotowana została we współpracy Pałacu Schoena w Sosnowcu i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

– To jest pierwsza tego typu wystawa, która prezentuje twórczość Andrzeja Wajdy poprzez warsztat i archiwum, które zawierają materiały związane z całą twórczością. Możemy zajrzeć reżyserowi przez ramię – mówi Anna Król, kurator wystawy z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Ekspozycja zbudowana jest wokół kluczowych dla artysty toposów i wątków: najważniejszych realizacji filmowych i teatralnych, inspiracji malarskich oraz wielkich przyjaźni artystycznych. Pokaże Wajdę jako reżysera, scenografa, malarza, rysownika, społecznika, inicjatora wielu przedsięwzięć artystycznych, skupiającego wokół siebie najwybitniejszych ludzi polskiej kultury i wybitne osobistości XX wieku.

Wystawa "Wajda" - fot. Muzeum w Sosnowcu
Wystawa „Wajda” – fot. Muzeum w Sosnowcu

Wystawa skupia się na kilku wiodących nurtach. Pokazuje dorobek filmowy reżysera, fragmenty wybranych filmów nieodłącznie kojarzonych z Wajdą: „Kanał”, „Popiół i diament”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Nastazja”, „Katyń”, jego realizacje teatralne, m.in. w Starym Teatrze w Krakowie „Biesy”, „Noc listopadowa”, „Hamlet”, „Wesele”, twórczość plastyczną reżysera: obrazy, rysunki, szkice a także jego inspiracje malarskie m.in. związek z Grupą Samokształceniową i Andrzejem Wróblewskim.

Na ekspozycji znajduje się 13 obrazów A. Wróblewskiego, obraz Jacka Malczewskiego „Śmierć”, Wojciecha Weissa , Łukasza Korolkiewicza, Macieja Bieniasza, do których Wajda odwoływał się w swojej twórczości. Ważne miejsce w życiu reżysera zajmowały relacje z nietuzinkowymi twórcami, artystyczne przyjaźnie, dlatego ten wątek również został mocno zaakcentowany, podobnie jak jego fascynacja krajem „kwitnącej wiśni”.

Oprócz fragmentów wybranych filmów, które uzupełnią scenariusze, szkice i studia autora, odwiedzający wystawę zobaczą projekty scenograficzne kostiumów Krystyny Zachwatowicz m.in. Gospodyni, Maryny, Zofii i Haneczki z „Wesela i oryginalne kostiumy m.in. Panny i Pana Młodego z „Wesela”, Wysockiego i Podchorążego, Pallas Ateny, Nike spod Salaminy z „Nocy listopadowej” i rekwizyty teatralne – np. szal Racheli z „Wesela”, zaproszenia i programy, plakaty do filmów i spektakli oraz osobiste pamiątki.

Wystawa "Wajda" - fot. Muzeum w Sosnowcu
Wystawa „Wajda” – fot. Muzeum w Sosnowcu

Spośród zgromadzonych ponad 300 obiektów, większość jest zaprezentowana po raz pierwszy. Pochodzą z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie (kolekcji i Archiwum Andrzeja Wajdy), Narodowego Starego Teatru w Krakowie i Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, osób prywatnych. Wystawie, która potrwa do 15 lipca b. r., będzie towarzyszył katalog w formie albumowej.

Gościem specjalnym wernisażu była wdowa po słynnym reżyserze – Krystyna Zachwatowicz-Wajda, która jest także jej honorowym patronem.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here