Piękne, misterne i czasochłonne. Tak w trzech słowach można opisać szopki krakowskie. Znane na świecie, niepowtarzalne i piękne od 15 grudnia będzie można podziwiać w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie.

Muzeum Zagłębia już po raz trzeci organizuje wystawę szopek krakowskich z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ekspozycję będzie można podziwiać od 15 grudnia do 28 stycznia w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie.

Szopka krakowska to sztuka, która wprowadza odbiorcę w klimat Bożego Narodzenia feerią barw, postaci i elementów konstrukcji, tworzy niesamowitą i niezapomnianą atmosferę. Jak pisze Anna Szałapak, autorka publikacji „Szopka krakowska jako zjawisko folkloru krakowskiego na tle szopki europejskiej” jest to „jedna z najciekawszych form upamiętniania narodzin Syna Bożego (…). Stała się ona, obok Lajkonika i hejnału z wieży Mariackiej, jednym z symboli i największych atrakcji współczesnego Krakowa”.

Szopki krakowskie w Muzeum Zagłębia – fot. MC

Cechą, która wyróżnia te niezwykłe konstrukcje jest architektura budowli. Bogato zdobione, wielopoziomowe, symetryczne i misternie wykonane dzieła to kunszt pracy szopkarzy, którzy swą wiedzę, doświadczenie i pasję przekazują z pokolenia na pokolenie.

W szopkach prezentowane są ciekawie połączone elementy zabudowy inspirowane architekturą Krakowa, tak więc możemy zobaczyć np.: wieże Kościoła Mariackiego, wieżę zegarową Katedry Wawelskiej czy kopie pomnika Tadeusza Kościuszki na koniu. Szopki nie rzadko są zelektryfikowane i zmechanizowane, co zwiększa efekt końcowy i sprawia, że konstrukcja staje się bardziej atrakcyjna.

Szopka ożywa nie tylko ze względu na montaż kolorowych światełek i dźwięków, ale przede wszystkim dzięki umieszczonym w niej postaciom.

– Dzieciątko w żłóbku i święta rodzina to obowiązkowy element, reszta zależy od wyobraźni i fantazji autora – wyjaśnia Małgorzata Niechaj z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Poza główna sceną Bożego Narodzenia, w szopce krakowskiej występują również postacie historyczne i fikcyjne, związane z kulturą i historią miasta, takie jak: postać Stańczyka, para w strojach krakowskich, kwiaciarka krakowska czy Lajkonik.

– Umiejętność wykonywania tych unikatowych dzieł sztuki została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2014 r. W tym roku został złożony wniosek o wpis szopkarstwa krakowskiego na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Mamy nadzieję, że to będzie pierwsze zjawisko z Polski wpisane na tę listę. To byłoby docenienie tego, jak wyjątkowa to umiejętność – opowiada Małgorzata Niechaj.