„Jestem chory na Polskę” to tytuł wystawy dzieł autorstwa Jerzego Dudy-Gracza, którą będzie można podziwiać od 12 października do 30 listopada w galerii sztuki Pałacu Kultury Zagłębia.

– Maluję świat, który odchodzi, umiera, gdzie więcej jest snu, zdarzeń z dzieciństwa, świat w pejzażu przedindustrialnym. Na moich obrazach nie ma drutów telefonicznych, kabli, anten satelitarnych, samochodów, samolotów – tego wszystkiego, co zaprowadzi człowieka z powrotem na drzewo, jeżeli nadal będzie się tak intensywnie rozwijał pod tym względem – tymi słowami swoją twórczość opisywał Jerzy Duda-Gracz, malarz, rysownik, scenograf, wykładowca i wyjątkowy twórca.

Choć porównywano go do Petera Bruegla, to nikt – tak jak on – nie potrafił obnażyć ludzkich wad. Karykaturalnie zdeformowane postacie, czytelne symbole i groteska w każdym pociągnięciu pędzla, to jego cechy charakterystyczne – opowiada Iwona Strzelewicz-Ziemiańska, kuratorka wystawy.

– Tematami malarskich felietonów Jerzego Dudy-Gracza były nie tylko głupota, nietolerancja, zakłamanie, chamstwo, lenistwo i ślepa fascynacja pieniądzem, ale również ból istnienia. Najbardziej widać to w Golgocie Jasnogórskiej, która w jego interpretacji jest drogą krzyżową Polski i Polaków pełną współczesnych odniesień. Wbrew pozorom każde jego dzieło jest pełne miłości do ojczyzny i człowieka – wyjaśnia kuratorka.

Duda-Gracz pozostawił po sobie ponad 3000 dzieł, które łącznie tworzą 7 cykli malarskich. Prezentowane były w najsłynniejszych muzeach i galeriach na całym świecie, a teraz część z nich zawiśnie w nowoczesnych przestrzeniach galerii sztuki Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Wernisaż wystawy wraz z wykładem prowadzonym przez Iwonę Strzelewicz-Ziemiańską odbędzie się 12 października o godzinie 17:30.

W trakcie trwania ekspozycji odbędą się oprowadzania kuratorskie oraz specjalne warsztaty dla dzieci i młodzieży pt.: „Ja w bieli i czerwieni”. Dajmy sobie szansę zachorować na Polskę i sztukę wybitnego artysty, zwłaszcza że wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here