Kilka milionów dowodów traci w tym roku ważność. Także urzędy w naszym regionie odczują tego skutki. Jednak wymiana dowodów staje się coraz prostsza.

5,2 mln osób będzie musiało w tym roku wymienić dowód osobisty. Ich dokumenty po 10 latach stracą ważność. Urzędy czeka zatem zalew wniosków o wymianę dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość.

– Od stycznia zaobserwowaliśmy wzrost liczby osób ubiegających się o wydanie nowego dowodu osobistego, w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. W pierwszych dwóch miesiącach roku wpłynęło łącznie o 342 wnioski więcej niż w roku ubiegłym – zauważa Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Będzinie. – Mimo wzrostu liczby składanych wniosków obsługa interesantów przebiega sprawnie i nie zaobserwowaliśmy tworzenia się długich kolejek. Obsada pracownicza gwarantuje sprawne i terminowe przyjmowanie wniosków oraz wydawanie dowodów. Wydłużona w poniedziałki do godziny 17-tej praca urzędu umożliwia osobiste złożenie wniosków osobom pracującą na poranną zmianę – dodaje.

Posiadanie dowodu osobistego w Polsce jest obowiązkowe w przypadku osób pełnoletnich i niezbędne, aby załatwić wiele spraw w banku czy urzędzie.

– Jesteśmy świadomi zwiększonej liczby osób wymieniających dowód osobisty po 10-letnim okresie jego ważności. Aby temu zaradzić mamy sprawnie działający system kolejkowy oraz zwiększyliśmy obsadę osób przyjmujących wnioski. Urząd pracuje również w poniedziałki i czwartki w przedłużonym czasie pracy do godziny 17,00. Osoby chore, niepełnosprawne i w podeszłym wieku mogą liczyć na przyjęcie wniosku i jego odbiór w miejscu przebywania – mówi Jacek Saltarski, kierownik Biura Dowodów Osobistych i Paszportów w Dąbrowie Górniczej. – Na obecną chwilę kolejki do złożenia wniosku o dowód osobisty najczęściej tworzą się w poniedziałki od godziny 10:00 do 13:00. Należy jednak wziąć pod uwagę, ze nie wszystkie czynniki leżą po stronie urzędu. Gmina nie ma wpływu na działanie oprogramowania i przepustowość systemu – dodaje.

Podobna sytuacja czeka na mieszkańców Czeladzi, gdzie sukcesywna wymiana dowodów osobistych z tego powodu odbywa się już od 2011 roku. Tu dodatkowo, osoby których dowody tracą ważność rozsyłane jest zawiadomienie o konieczności wymiany dowodu osobistego z uwagi na upływ terminu jego ważności z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.

– Jesteśmy przygotowani na obsługę zwiększonej liczby osób w związku z wymianą dowodów osobistych z powodu utraty 10-letniej ważności. Na bieżąco monitorujemy liczbę mieszkańców naszego miasta, którym ważność dowodu osobistego będzie kończyć się w roku 2017, dzięki czemu wiemy, że na dzień dzisiejszy takich osób jest ok. 4000 – mówi Agnieszka Pokorny z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Czeladź.

Wymiana dowodu przez internet

Z wnioskiem o wymianę dowodu osobistego nie trzeba jednak iść do urzędu. Najlepiej zrobić to przez internet, aby zaoszczędzić czas i nie stać w kolejkach. To szybkie i proste. A na dodatek można to zrobić bez wychodzenia z domu, w dowolnym miejscu.

– Ustawodawca wprowadził szereg udogodnień dla osób ubiegających się o wydanie dowodu osobistego m.in. możliwość złożenia wniosku w postaci elektronicznej, dzięki czemu można ograniczyć ilość osobistych wizyt w urzędzie do jednej podczas odbioru nowego dokumentu. Wniosek o wydanie dowodu osobistego, zarówno w formie pisemnej jak i elektronicznej, można złożyć w siedzibie organu dowolnej gminy na terytorium RP pamiętając, że osobistego odbioru dokumentu należy dokonać w gminie, do której złożono wniosek – podkreśla Agnieszka Pokorny.

Wniosek można złożyć za pomocą strony: epuap.gov.pl – lub sekap.pl. Tak złożony wniosek musi być opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym e PUAP (platforma PeUP, SEKAP).

Do wniosku należy dołączyć zdjęcie w postaci pliku z fotografią o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości nie przekraczającej 2,5MB o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

Wnioski o dowód osobisty można składać w każdym urzędzie gminy w kraju, niezależnie od zameldowania. O wymianę dowodu osobistego należy wystąpić co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu osobistego, a jego wydanie następuje nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here