Morze oklasków, nieskrywany zachwyt fachowców i warsztat, którego nie powstydziliby się absolwenci filmówki. Tak wyglądała gala filmowa w Pałacu Kultury Zagłębia, która odbyła się 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody. Kto wygrał?

Uroczystość była zwieńczeniem zorganizowanego przez Dąbrowskie Wodociągi konkursu filmowego „Piję wodę z kranu”, do którego zaangażowano niemal 30 szkół podstawowych i gimnazjów z Dąbrowy Górniczej. W organizację konkursu zaangażowało się blisko tysiąc uczniów z dąbrowskich szkół.

– Muszę przyznać, że obrady jury były bardzo burzliwe, bo i poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. To bardzo satysfakcjonujące, że konkurs spotkał się z tak dużym odzewem. To dla nas jasny sygnał, że nasz przekaz o tym jak ogromnym skarbem jest woda dociera do coraz szerszego grona młodych ludzi – podsumował Andrzej Malinowski, prezes Dąbrowskich Wodociągów i przewodniczący jury.

Pierwsze miejsce i nagrodę, czyli wycieczkę do Centrum Wiedzy o Wodzie we Wrocławiu wywalczyli uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Dąbrowie Górniczej. Zrealizowany przez nich film opowiada, o zmaganiach niedocenianego ucznia, który, poprzez zbieg okoliczności, dostaje szansę na zabłyśnięcie wśród rówieśników. Szasnę, dzięki magicznemu napojowi, dąbrowskiej wodzie z kranu, wykorzystuje. Pijąc ją chłopiec oddaje zwycięski rzut.

Laureaci konkursu "Piję wodę z kranu" - fot. mat.pras.

– Nasz podziw wzbudziło twórcze wykorzystanie środków wyrazu, dzięki którym powstał atrakcyjny artystycznie film. Zwraca uwagę niekonwencjonalne potraktowanie tematu, świetny scenariusz, reżyseria, dialogi, zdjęcia, montaż, oraz doskonała, spontaniczna gra aktorska – mówił jeden z jurorów, Mieczysław Herba, operator telewizyjny, reżyser, scenarzysta i fotograf.

– Nad filmem pracowaliśmy dwa tygodnie, była to super przygoda… i trudna praca, w którą włożyliśmy mnóstwo poświęceń i czasu. Sama tematyka była dla nas nowością, bo przecież nie jest łatwo przedstawić wodę z kranu, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu – powiedziała tuż po odebraniu nagrody Agata Safalińska, uczennica z nagrodzonej klasy.

Drugą nagrodę oraz wycieczkę do Planetarium Śląskiego otrzymała V klasa z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.

– Realizatorzy wykazali się wielką troską o jakość efektów specjalnych, zarówno wizualnych, jak i dźwiękowych. Umiejętnie dobrana muzyka w doskonały sposób podkreśla nastrój scen, tworząc niepowtarzalną atmosferę filmu – uzasadnił werdykt Krzysztof Kusz, operator w Telewizji Polsat, uczestnik nagradzanych projektów filmowych takich jak „SUKNO”, „Cofnąć czas na Karskiego”, „Trzy Dwa%UHT”.

Nagrodę przyznaną przez internautów otrzymali uczniowie klasy IIb Szkoły Podstawowej nr 8. Na film zagłosowało niemal 4000 osób.

Konkurs filmowy był częścią organizowanych przez Dąbrowskie Wodociągi obchodów Światowego Dnia Wody.