Morze oklasków, nieskrywany zachwyt fachowców i warsztat, którego nie powstydziliby się absolwenci filmówki. Tak wyglądała gala filmowa w Pałacu Kultury Zagłębia, która odbyła się 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody. Kto wygrał?

Uroczystość była zwieńczeniem zorganizowanego przez Dąbrowskie Wodociągi konkursu filmowego „Piję wodę z kranu”, do którego zaangażowano niemal 30 szkół podstawowych i gimnazjów z Dąbrowy Górniczej. W organizację konkursu zaangażowało się blisko tysiąc uczniów z dąbrowskich szkół.

– Muszę przyznać, że obrady jury były bardzo burzliwe, bo i poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. To bardzo satysfakcjonujące, że konkurs spotkał się z tak dużym odzewem. To dla nas jasny sygnał, że nasz przekaz o tym jak ogromnym skarbem jest woda dociera do coraz szerszego grona młodych ludzi – podsumował Andrzej Malinowski, prezes Dąbrowskich Wodociągów i przewodniczący jury.

Pierwsze miejsce i nagrodę, czyli wycieczkę do Centrum Wiedzy o Wodzie we Wrocławiu wywalczyli uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Dąbrowie Górniczej. Zrealizowany przez nich film opowiada, o zmaganiach niedocenianego ucznia, który, poprzez zbieg okoliczności, dostaje szansę na zabłyśnięcie wśród rówieśników. Szasnę, dzięki magicznemu napojowi, dąbrowskiej wodzie z kranu, wykorzystuje. Pijąc ją chłopiec oddaje zwycięski rzut.

Laureaci konkursu "Piję wodę z kranu" - fot. mat.pras.

– Nasz podziw wzbudziło twórcze wykorzystanie środków wyrazu, dzięki którym powstał atrakcyjny artystycznie film. Zwraca uwagę niekonwencjonalne potraktowanie tematu, świetny scenariusz, reżyseria, dialogi, zdjęcia, montaż, oraz doskonała, spontaniczna gra aktorska – mówił jeden z jurorów, Mieczysław Herba, operator telewizyjny, reżyser, scenarzysta i fotograf.

– Nad filmem pracowaliśmy dwa tygodnie, była to super przygoda… i trudna praca, w którą włożyliśmy mnóstwo poświęceń i czasu. Sama tematyka była dla nas nowością, bo przecież nie jest łatwo przedstawić wodę z kranu, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu – powiedziała tuż po odebraniu nagrody Agata Safalińska, uczennica z nagrodzonej klasy.

Drugą nagrodę oraz wycieczkę do Planetarium Śląskiego otrzymała V klasa z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.

– Realizatorzy wykazali się wielką troską o jakość efektów specjalnych, zarówno wizualnych, jak i dźwiękowych. Umiejętnie dobrana muzyka w doskonały sposób podkreśla nastrój scen, tworząc niepowtarzalną atmosferę filmu – uzasadnił werdykt Krzysztof Kusz, operator w Telewizji Polsat, uczestnik nagradzanych projektów filmowych takich jak „SUKNO”, „Cofnąć czas na Karskiego”, „Trzy Dwa%UHT”.

Nagrodę przyznaną przez internautów otrzymali uczniowie klasy IIb Szkoły Podstawowej nr 8. Na film zagłosowało niemal 4000 osób.

Konkurs filmowy był częścią organizowanych przez Dąbrowskie Wodociągi obchodów Światowego Dnia Wody.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here