Dąbrowscy radni wycofali projekty uchwał dotyczące sprzedaży z bonifikatą lokali komunalnych dla ich dotychczasowych najemców. Co ciekawe, za takim rozwiązaniem głosowali sami autorzy jednego z dwóch zgłoszonych projektów uchwał.

W środę, 20 czerwca w czasie sesji, Rada Miejska zdecydowała o zdjęciu z porządku obrad projektów uchwał dotyczących stosowania bonifikat przy wykupie mieszkań komunalnych.

Radni zgłosili dwa projekty. W jednym z nich, autorstwa Agnieszki Pasternak, Zbigniewa Łukasika i Krystyny Stępień, założono m.in. stosowanie bonifikaty przy sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych ich najemcom, w wysokości 6 proc. za każdy pełny rok najmu w zasobach gminnych, nie większej jednak niż 90 proc. wartości lokalu.

Z kolei w drugim, którego pomysłodawcą jest radny Mateusz Stępień m.in. proponowano 90 proc. bonifikaty przy zapłacie jednorazowej przez najemcę, a dotyczyć miało to budynków wybudowanych w latach 1991-2003 r. Dotyczy to głównie budynków na osiedlu Spisaka.

– Projekty powinny w większym stopniu uwzględniać całokształt polityki mieszkaniowej miasta. Nie mogą być również krzywdzące dla części społeczeństwa. Powinniśmy je dopracować – mówił w czasie sesji jeden z autorów zgłoszonych projektów, radny Zbigniew Łukasik (Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej).

Innego zdania był radny Mateusz Stępień z Prawa i Sprawiedliwości. – Uważam, że zdjęcie projektów uchwał dotyczących sprzedaży z bonifikatą lokali komunalnych jest niezasadne i szkodliwe. To takie wywieszenie białej flagi Nad proponowanymi rozwiązaniami powinniśmy dyskutować, a nie ściągać projekty z porządku obrad – stwierdził.

Ostatecznie w głosowaniu 16 radnych opowiedziało się za zdjęciem uchwał z porządku obrad. Co ciekawe za takim rozwiązaniem głosowali autorzy jednego ze zgłoszonych projektów. 7 radnych było przeciw (PiS i radna niezrzeszona), nikt nie wstrzymał się od głosu.

– Sprawa bonifikat jest bardzo skomplikowana, wymaga głębokiego namysłu i wnikliwej dyskusji. Do tej kwestii trzeba podejść z dużym wyczuciem, z wsłuchaniem się w racje wielu stron, także tych mieszkańców, którzy dziś oczekują w kolejkach na przydział mieszkania komunalnego. Doceniam dzisiejszą decyzję radnych, potwierdza ona, że wykazali się odpowiedzialnością. Liczę, że w toku dalszych prac uda się osiągnąć potrzebny w tej sprawie konsensus – podkreśla Damian Rutkowski, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Jak zostaliśmy poinformowani, radni zamierzają do tematu wrócić we wrześniu.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here