Dąbrowa Górnicza nie ma wielu zabytków, dlatego część mieszkańców zaniepokoiła informacja, że w najbliższym czasie wyburzony zostanie jeden z nich – chodzi o pawilon IV ZSZ Sztygarka.

Pawilon IV Sztygarki wybudowano na przełomie lat 1927/28. Budynek wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków. Niestety przez lata popadł w zupełną ruinę i teraz musi zostać w sporej części rozebrany.

W 2017 roku miasto zleciło ekspertyzę określającą aktualny stan techniczny pawilonu, która wskazała obiekty kwalifikujące się do wyburzenia i te, które należy wyremontować. Do wyburzenia przeznaczony został segment A pawilonu IV.

– Przygotowanie powyższej ekspertyzy zakończyło się w listopadzie 2017 roku. Od tamtej pory przygotowano i złożono wniosek o pozwolenie na rozbiórkę oraz ze względu na to, że budynki Sztygarki wpisane są do Gminnej Ewidencji Zabytków, wystąpiono z pismem do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o wyrażenie zgody na wyburzenie obiektu. Po zebraniu tych dokumentów rozpoczną się prace w terenie – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik UM w Dąbrowie Górniczej.

Rozbiórka obiektu będzie miasto kosztowała 800 tys. zł.

Jak się jednak okazuje obiekt ma zostać odbudowany. Co więcej, zgodnie z planami w odnowionym budynku będzie miała swoją siedzibę część organizacji pozarządowych, są również plany przeniesienia tutaj także Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej.

Przygotowujemy się do zlecenia opracowania koncepcji „Nowego Życia Sztygarki”, w której poza muzeum miejskim i szkołą pojawi się także Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, co pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tego historycznego kompleksu. Koncepcja określi również wartość przyszłej inwestycji – informuje rzecznik.

Polecamy również:

Od placówki szkolnej do muzeum. Historia dąbrowskiego muzealnictwa

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Dąbrowianie, nie idźcie drogą Sosnowca. U nas bezpowrotnie zniszczono już wiele poprzez wyburzenie lub np. postawienie kloca (jak przy Narutowicza). Powodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here